piękny ogród

Oryginalna aranżacja ogrodu

W jaki sposób można zagospodarować swój ogródek, aby zachwycał swoją oryginalności i ciekawą formą? Jest multum pomysłów na wykreowanie niespotykanego ogrodu. Nieraz do ciekawych aranżacji ogrodowych można wykorzystać przedmioty codziennego użytku

Aranżacja ogrodu przed domem

Ogród od strony wejścia do domu to ważny element przestrzeni frontowej. Żeby stworzyć dobry projekt, należy wziąć pod uwagę styl i charakter przylegającej do niego architektury. Jeśli dom utrzymany jest w określonym stylu (np. barokowym) warto dopasować do niego materiały i rośliny. Ogród i dom mają stworzyć harmonijną całość a projekt powinien uwzględnić budynek mieszkalny jako element ogrodu.

Warto też wziąć pod uwagę przeznaczenie frontowego ogrodu przed domem. Trzeba zastanowić się czy ma on być częścią całego ogrodu czy odrębnym zagospodarowaniem terenu. Zasadzone rośliny i krzewy również powinny stworzyć zwartą kompozycję utrzymaną w tym samym tonie i kolorystyce. Ważną sprawą jest też dobór odpowiednich gatunków. Należy pamiętać żeby nie sadzić dużych drzew i krzewów blisko elewacji lub schodów przy drzwiach wejściowych.  W przypadku, gdy przestrzeni przed domem jest mało, ogród można urozmaicić dzięki zastosowaniu żwiru, grysu, zrębków drewnianych. Można także posadzić niskie wolno rosnące rośliny okrywowe, kolorowe wrzosy czy obficie kwitnące goździki kropkowane.

Jak ozdobić ogród?

  • Oczko wodne: wielkość oczka należy dopasować do wielkości ogrodu. Powinno być obsadzone roślinnością
  • Lampy solarne: są łatwe w montażu
  • Donice, kwietniki: a także drewniane skrzynie czy taczki. Kwietniki mogą służyć jako rzeźby, pergole lub można je powiesić ścianie budynku
  • Figurki ogrodowe: krasnale ogrodowe bądź rzeźby i figury zwierząt (np. kotów, bocianów), postaci (np. dzieci, aniołów) czy rozmaitych przedmiotów (np. wiatraki, kolumny, szyszki, kamienie)
  • Pergole: drewniane lub metalowe konstrukcje przyjmujące różne kształty i formy, najczęściej w formie łuku, m.in. pergole-przejścia czy pergole z ławeczką
  • Szklane kule ogrodowe: mogą mieć różne kolory i faktury

 

Mała architektura ogrodowa

Żeby ogród był wygodnym miejscem, musi znaleźć się w nim także tzw. mała architektura czyli urządzenia i budowle ogrodowe. Dobrze jest sporządzić projekt ogrodu i przed posadzeniem roślin wypełnić przestrzeń działki elementami małej architektury. Według prawa ogrodowego, należą do niej niewielkie obiekty, m.in.:

  • Obiekty kultu religijnego (kapliczki, figury)
  • Posągi, wodotryski
  • Obiekty użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku (piaskownice, huśtawki, śmietniki)

 

Mała architektura na prywatnych działkach nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę – murki, pergole czy strumyki można wstawić bez powiadamiania o tym urzędu. Natomiast oczka wodne czy altany to obiekty, które należy zgłosić, niezależnie od wielkości. Jeśli działka ma co najmniej 500m2 i planowana jest tylko jedna altana, wystarczy jedynie powiadomić urząd. Tak samo jest z oczkami wodnymi i basenami o powierzchni do 30m2 – zgłoszenia w starostwie trzeba dokonać 30 dni przed rozpoczęciem robót. Większe obiekty (altany, oczka, baseny) będą wymagały pozwolenia, co wiąże się z koniecznością wykonania projektu budowlanego.

 

Monika Dańczyszyn