lampa w salonie

Nowoczesne oświetlenie do salonu

Pokój dzienny to zazwyczaj pokój wielofunkcyjny, dlatego dobór oświetlenia jest szczególnie ważny podczas jego aranżacji. Oświetlenie powinno pełnić funkcję dekoracyjną, ale musi być również praktyczne. Jeśli w naszym wnętrzu rozmieścimy wiele różnorodnych lamp, możemy podzielić pomieszczenie na odrębne strefy. Aktualnie salon często łączony jest z kuchnią i jadalnią. W takim przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na różnorodne możliwości oświetlenia poszczególnych elementów.

Jak  wybrać oświetlenie do salonu?

Wybierając oświetlenie do salonu, należy skoncentrować się na kilku ważnych aspektach, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne,  a wypoczynek będzie prawdziwą przyjemnością. Należy pamiętać, że światłem można również modelować przestrzeń.

Po pierwsze, transparentne klosze sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Kierując strumień światła w dół, wnętrze staje się optycznie niższe, natomiast kierując strumień światła w górę, wnętrze wydaje się wyższe. Kinkiety umieszczone na dłuższej ścianie poszerzą wąski pokój. Stawiając niewielką lampkę na parapecie, przesuwają się granice pomieszczenia i wnętrze wydaje się bardziej otwarte. Nie wolno zapominać, że lampa to również dekoracja, która może ożywić wnętrze, dodać mu charakteru. Ciekawym pomysłem są więc klosze industrialne.

Podczas aranżacji pokoju dziennego nie warto ograniczać się do jednej lampy górnej. Należy pamiętać również o tych, które ułatwią nam na przykład czytanie (lampa stojąca blisko kanapy) oraz oglądanie telewizji (mała lampka na regale).

Nowoczesne oświetlenie sufitowe

Nowoczesne oświetlenie sufitowe to rewelacyjna alternatywa dla tradycyjnych żyrandoli. Szczególnie sprawdzi się ono w niskich wnętrzach, ponieważ nie zabiera wiele miejsca. Takie oświetlenie sufitowe będzie idealnie pasować do nowoczesnego salonu, którego użytkownicy cenią sobie przede wszystkim funkcjonalność. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy oświetlić poszczególne elementy pokoju, ustawić nachylenie i kąt światła wedle upodobań i przede wszystkim uwypuklić wybrane detale. Niektóre nowoczesne lampy gwarantują nawet możliwość wbudowania oprawy w podwieszany sufit.

Nowoczesne oświetlenie LED

Technologia LED posiada ogromną liczbę zalet. Wykorzystuje się ją zarówno w pomieszczeniach małych, które wymagają całościowego doświetlenia, jak i dużych, które potrzebują naprawdę silnych źródeł światła. Lampy i listwy LED są niezwykle praktyczne i funkcjonalne. W dodatku dają możliwość wykorzystania kolorów, dzięki czemu nasze wnętrze może zyskać niesamowity klimat. Oświetlenie tego typu cechuje się energooszczędnością i długą żywotnością. Źródła światła, które budowane są z diod LED, przy użytkowaniu 8 godzin dziennie, działają nawet przez 30 lat.

 

Ewelina Hiller