Napisz do nas

Nowoczesne drzwi wewnętrzne

Często podczas planowania wystroju wnętrza, zastanawiamy się nad wyglądem drzwi wewnętrznych, które mają komponować się z całością. Jednak ich rola ma większe znaczenie,  niż mogłoby się wydawać. Pełnią funkcję przejścia pomiędzy pomieszczeniami, często odpowiadają za poczucie prywatności oraz pomagają stworzyć własny przytulny zakątek. Drzwi zewnętrzne zaś chronią przed włamaniami, a gości otwarcie zapraszają do Twoich progów.

 

Właśnie dlatego rola jakiegokolwiek przejścia jest tak istotna, więc do wyboru odpowiednich drzwi powinno się podejść z pełną powagą i rzetelnością. Jeśli zmagasz się z dylematem dotyczącym dopasowania właściwych drzwi wewnętrznych do Twojego mieszkania, możesz porzucić wszelkie zmartwienia już teraz! Dzięki nam dowiesz się, jaki typ wejścia jest najlepszym rozwiązaniem!

 

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne jak nazwa wskazuje znajdują się w środku pomieszczenia. Wywnioskować można, że pełnią rolę przejścia do kolejnych pomieszczeń oraz poprzez swoją obecność zamykają je na klucz lub zapraszają do spędzenia czasu w czterech kątach. Istotne jest, żeby nie tylko były szczelne i izolowały dźwięki oraz ciepło, ale również powinny komponować się z całym wystrojem wnętrza. Aby dopasować jak najlepszą możliwość do wyglądu swojego pomieszczenia, sprawdź rodzaje drzwi wewnętrznych!

  • Po pierwsze – możesz wybrać drzwi prawe lub lewe. Wiele zależy do tego czy jesteś praworęczny/-a czy leworęczny/-a
  • Otwierane do zewnątrz lub wewnątrz, przesuwane, wahadłowe – znaczenie ma wielkość pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach, drzwi powinny otwierać się do zewnętrznej strony, aby zajmować jak najmniej przestrzeni na i tak małej już powierzchni. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są także drzwi przesuwne lub wahadłowe, jednak musisz pamiętać o mniejszej izolacji dźwięku i szczelności witryn. Decydując się na drzwi przesuwne weź pod uwagę pozostawienie wolnego miejsca na ścianie, aby zamontować system naścienny. Istnieje możliwości wyboru drzwi wmontowanych w ścianę, jednak na takie rozwiązanie trzeba zdecydować się już na etapie projektowania samego mieszkania, domu czy remontu. Ich konstrukcja polega na ukryciu drzwi w specjalnej, ukrytej kasecie. Po otwarciu drzwi są niewidoczne, a tym samym zyskuje się znacznie więcej wolnego miejsca w pomieszczeniu.
  • Drzwi łamane lub harmonijkowe – są podobne do drzwi przesuwnych jednak różnią się budową i wyglądem. Typ łamany polega na łamanym w połowie skrzydle, natomiast harmonijkowe (tracące na swojej popularności), wyposażone są w panele połączone rozciągliwym materiałem. W momencie zamknięcia drzwi (rozwinięcia ich na całej długości futryny), powstaje wrażenie zamkniętego parawanu. Rodzaj opisanych drzwi również nie jest dźwiękoszczelny.
  • Drzwi uchylne – wyróżnia się jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Występują w różnych kombinacjach pełne, czyli przykładowo w całości wykonane z drewna, płyt z okleinami lub z elementami przeszkleń, albo w całości szklane. Również z możliwością otwierania w prawą i lewą stronę, wewnętrznie oraz zewnętrznie. Wszystko zależy od własnej koncepcji, wielkości pomieszczenia i jego aranżacji. Najczęściej wybierana opcja spośród wszystkich rodzajów drzwi.
  • Drzwi wewnętrzne płycinowe – charakteryzują się ramą drewnianą, wykonaną z profili PCV (jak w plastikowych oknach), lub zrobioną z aluminium. Wypełnione są płycinami (kasetony). Są to zazwyczaj drzwi szklane i aluminiowe, bardzo lekkie i słabo izolujące dźwięki. Najczęściej pełnią funkcję ozdobną i są wykorzystywane w pomieszczeniach, w których rzadko się ich używa.
  • Drzwi wewnętrzne płytowe – również wyposażone w jednolitą płytę (np. wiórową) lub ramę po obu stronach oklejoną płytami drewnopochodnymi. Stabilne, dźwiękoszczelne, stosowane w wystroju sypialni, gabinetach, pokojach dziecięcych oraz w łazienkach.
  • Drzwi szklane – najczęściej wykorzystywane jako element ozdobny, rzadko użytkowane ze względu na ewentualne zbicie. Jeśli decydujesz się na drzwi zrobione w całości ze szkła, staraj się wybrać jak najbardziej mocne i stabilne witryny, aby uniknąć zniszczeń. Często wykonuje się je ze specjalnych materiałów odpornych na silne uderzenia (szkło hartowane lub klejone), aby zmniejszyć ryzyko rozbicia. Bardzo eleganckie, proste w swojej formie i wyglądzie. Szkło może być przejrzyste, witrażowe, matowe i barwione w zależności do gustu i wystroju pomieszczenia. Dostępne w kolaboracjach przeszklenie – drewno. Równie szykowne i klasyczne.
  • Drzwi drewniane – dostępne we wszystkich kolorach i odcieniach drewna. Wykonane mogą być z dębu, sosny i innych drzew, które trafiają w gust inwestora. Najczęściej bardzo odporne na uszkodzenia ze względu na pokrycie impregnatami i lakierami zabezpieczającymi. Dodają dużo ciepła, gustu i elegancji. Można zakupić wraz z system izolacji akustycznej, dzięki czemu unika się uciążliwych dźwięków codziennych czynności.
  • Drzwi malowane, z efektem postarzenia lub rzeźbione – czasami do designu pomieszczenia trzeba zastosować specjalny zabieg postarzenia witryny lub wyrzeźbienia na rzecz skomponowania z wnętrzem. Inwestorzy decydują się na wiele koncepcji, dlatego często wybierają drzwi oryginalne, unikalne, wykonane specjalnie do danego wyglądu czterech kątów.

 

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych zależy od wielu aspektów - koloru i stylu, aż po rozmiar i typ. Zatem jeśli wiesz już jaki rodzaj drzwi chciałbyś/chciałabyś umieścić w swoim pomieszczeniu, dowiedz się jak dobrze dobrać witryny wewnętrzne.

  • W pierwszej kolejności wymierz wszystkie otwory, w których chcesz zamontować Prawidłowa długość i szerokość pozwolą uniknąć Ci późniejszych pomyłek oraz wymiany zakupu. Optymalne wymiary, a zarazem najczęściej wybierane to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Jednak w przypadku potrzeby szerszych lub dłuższych drzwi, bez problemu znajdziesz i większe modele (najczęściej w typie dwuskrzydłowym).
  • Następnie zastanów się nad rodzajem wymaganych drzwi odpowiednim do danego pomieszczenia. Rozważ wielkość wnętrz, cel jego zagospodarowania i design. Do dużych przestrzeni możesz zdecydować się na drzwi jednoskrzydłowe (do sypialni, pokojów młodzieżowych, dziecięcych i prywatnych pokoi), a nawet dwuskrzydłowe (pasują do jadalni, gabinetu, salonu). W małych zakwaterowaniach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne, łamane, harmonijkowe lub wahadłowe, ze względu na zajmowanie niewielkiej ilości miejsca.
  • Dobierz kolor, wygląd i design drzwi do udekorowanego wnętrza – istnieje cały wachlarz wzorów, kombinacji, barw i odcieni witryn, dlatego postaraj się wybrać drzwi, które najbardziej komponują się w wystrojem Twojej przestrzeni. Dzięki temu uzupełnisz aranżację kolejnym, stylowym elementem i zyskasz komfort estetyczny swojego mieszkania lub domu.
  • Zaplanuj budżet, który chcesz przeznaczyć na zakup drzwi wewnętrznych – zastanów się, które powierzchnie wymagają drzwi, a które mogą zostać uzupełnione przejściem w postaci futryny (często stosowane w kuchni lub w salonach). Brak zamontowania drzwi w niektórych pomieszczeniach pozwala oszczędzić więcej pieniędzy lub przeznaczyć je na zakup lepszych witryn do pokoju, który ich wymaga.
  • Umieść klamkę w odpowiednim miejscu, tak aby otwieranie było wygodne. Zauważ zależność – drzwi lewostronne, klamka umiejscowiona po prawej stronie, a drzwi prawostronne, klamka znajduje się po lewej stronie. W tym miejscu kolejną radą jest dopasowanie drzwi do swoich manualnych preferencji.
  • Wybór prawidłowej ościeżnicy – czyli otwór drzwiowy, który zazwyczaj montuje się przed umieszczeniem samego skrzydła. Możesz zakupić ościeżnicę standardową i stałą, która pasuje do najczęściej wykorzystywanej grubości murów, lub regulowaną, dzięki której możesz dopasować szerokość.
  • Jeśli chcesz zamówić drzwi na czas ukończenia prac budowlanych czy remontowych, postaraj się zrobić to dwa miesiące przed „metą”, ponieważ czas realizacji zamówienia może trwać nawet do 8 tygodni. Ponadto warto dopłacić za profesjonalny montaż, co jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy ze względu niski procent podatku.
  • Wybierz firmę, która od lat zajmuje się kreowaniem i projektowaniem drzwi. Zaufana korporacja, to podstawa, by cieszyć się ze wszystkich aspektów dotyczących Twoich witryn. Solidne wykonanie, bezbłędne zamontowanie oraz korzystna oferta, to najważniejsze cechy doświadczonej marki.

To już wszystkie, najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru drzwi wewnętrznych. Dzięki powyższym radom, wybór upragnionych drzwi będzie znacznie łatwiejszy do zrealizowania!

 

Drzwi bezramowe

Na rynku meblowym pojawiły się drzwi bezramowe, czyli konstrukcja z ukrytą ościeżnicą, bez widocznych ram i zawiasów. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest w nowoczesnych wnętrzach, o surowym wyglądzie i minimalistycznym wystroju. Pomysł jest dość drogi, ze względu na precyzję wykonania i dodatkowe ułatwienia w postaci otwierania. Do drzwi bezramowych dodaje się często funkcję przyciśnij i otwórz – zatem bez naciskania na klamkę i przesuwania z pomocą własnej siły. Drzwi same się otwierają lub przesuwają po szynach. Konstrukcję tę zauważa się zazwyczaj w budowie szaf wewnętrznych lub jako wejście do salonu czy kuchni, więc częściej występuje w postaci drzwi przesuwnych. Jednak kompozycje jednoskrzydłowe również są dostępne na rynku. Mocowania schowane są w podłodze i w suficie oraz jak wcześniej wspomniano jakiekolwiek obramowania i zawiasy są zupełnie niewidoczne.

 

Drzwi zazwyczaj wybiera się w tym samym kolorze, co ściany, zatem zlewają się tworząc iluzję magicznych witryn pojawiających się jedynie na skutek cienia i promieni słonecznych. Całość kojarzy się z czystością, niewinnością oraz estetyczną i minimalistyczną formą, która staje się coraz bardziej popularna wśród projektantów wnętrz. Montaż drzwi wymaga ręki specjalisty, ponieważ ich zamocowanie wiąże się z dużą precyzją, a niemalże perfekcją. Ponadto firmy oferujące drzwi bez przylgowe oferują najwyższy poziom wykonania, bezpieczeństwa oraz trwałości, dlatego też wybierając tak nowoczesną opcje, trzeba przygotować się na duże wydatki finansowe.

 

Dodatkowo drzwi wyróżniają się szerokim wachlarzem wzorów, struktur, barw, kolorów  i materiałów, z których są zrobione. W pakiecie zawiera się wysoki poziom izolacji akustycznej oraz cieplnej. Drzwi bezramowe to produkt wysokiej klasy, dla prawdziwych koneserów i miłośników modernistycznych wnętrz, a także innowacyjnych rozwiązań. Jeśli należysz do grona interesantów. Nie wahaj się, tylko jak najszybciej zainstaluj system drzwi bez przylgowych, a uzyskasz pełną satysfakcję z komfortu i wrażeń estetycznych!

 

Wiesz już wszystko o drzwiach wewnętrznych oraz poznałeś/-aś kilka sposobów na to, by wybrać jak najlepszą możliwość dla swojego wystroju. Skoro znasz już wszystkie cenne wskazówki i informacje, nie czekaj, wybierz ofertę i zamów pakiet drzwi już dzisiaj!

 

Sonia Adamkiewicz

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.