ubrania w szafie

Ładny zapach w szafie

Otwierasz szafę i zawsze masz ten sam problem? Nie, nie chodzi o to, że większość kobiet dochodzi do wniosku, że nie ma się w co ubrać, ale o niepożądany zapach pochodzący z szafy. Twoje ubrania nie pachną świeżością albo, co gorsza mają nieprzyjemną woń? Jak usunąć brzydki zapach z szafy, a jak utrzymać ładny aromat? Większość stosowanych metod zawodzi? A może warto wypróbować domowe sposoby na ładny zapach w szafie?

Jak utrzymać ładny zapach w szafie?

Oto kilka przydatnych porad:

Nie umieszczaj w szafie zbyt dużej ilości ubrań

Jedyną korzyścią będzie to, że zaoszczędzisz miejsce w innych szafkach, czy szufladach, ale to na pewno nie uatrakcyjni zapachu w Twojej szafie. Raczej sprawi, że dostęp powietrza będzie nikły, a wtedy upchane w kącie zimowe swetry lub inne rzadko używane rzeczy, mogą nabrać wręcz nieprzyjemnego zapachu.

Pozwól ubraniom ujrzeć światło dzienne

Nie tylko wtedy, kiedy wkładasz je na siebie. Po prostu otwieraj drzwi szafy, choćby na kilkanaście minut dziennie, aby Twoja garderoba miała dostęp powietrza (nawet, jeśli stosujesz poprzednią poradę). Ponadto poprzekładaj czasem ubrania, w które ubierasz się rzadziej, co sprawi, że wystąpi mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nieświeżego zapachu Twojej szafie i nieproszonych gości w postaci moli.

Przewietrz ubrania zanim schowasz je do szafy

Ubrania, w których chodziliśmy, nie zawsze wymagają prania po jednorazowym użytku, więc umieszczamy je z powrotem w szafie. Jednak nie śpieszmy się z tymi porządkami. Ubrania pochłaniają różne zapachy, tak, więc warto rozwiesić je na wieszaku, aby „przewietrzyły się” przez kilka godzin, zanim powiesimy je na swoim miejscu. W ten sposób unikamy „gromadzenia” różnych, często niepożądanych woni w szafie.

Stosuj odświeżacze do szafy (zawieszki, saszetki, papiery zapachowe itp.)

Najlepiej wybierać te, które jednocześnie odstraszają mole, czyli odświeżacze o zapachu kwiatów, ziół i przypraw, m. in.: szałwii, tymianku, goździków, sosny, mięty, lawendy, kamfory, chmielu, piołunu, czy ziela angielskiego. W sklepach z wyposażeniem domowym znajdziesz dużo akcesoriów tego typu.

Wypróbuj domowe sposoby na ładny aromat w szafie

Wykonaj własne odświeżacze do szafy. Sposobów jest wiele. Możesz własnoręcznie zrobić zawieszki do szafy z użyciem soli kąpielowej, owoców, kawy, herbaty, czy mieszanki ziół i przypraw.

 

Jak usunąć brzydki zapach z szafy?

Znajdź źródło nieprzyjemnego zapachu

To po pierwsze. Aczkolwiek nie zawsze jest to łatwe zadanie. Źródeł nieprzyjemnego zapachu może być wiele, w tym: niewietrzenie szafy, zbyt duża ilość nagromadzonych w niej ubrań, szkodliwe zwłaszcza dla alergików odchody roztoczy kurzu domowego, specyficzny zapach szafy, woń perfum, dezodorantów, czy zapachy każdego człowieka pozostające na ubraniach, których nie pierze się po każdorazowym noszeniu. Często mieszanka takich zapachów staje się przyczyną niepożądanej woni.

Przeprowadź „mały remanent” swojej szafy

Zrób całkowity przegląd ubrań i rzeczy w Twojej szafie, pozbądź się niepotrzebnych, aby nie zalegały długi czas w szafie i nie tworzyły tym samym nieświeżego zapachu. Sprawdź przy tym, skąd wydobywa się niepożądana woń. Gdy opróżnisz swoją szafę, przy okazji umyj mebel, a następnie zawieś przesortowane i uprane lub przewietrzone ubrania. Jeśli mamy do czynienia z nową szafą lub jeśli w szafie czuć nieprzyjemną woń pleśni – należy umyć mebel wodą z octem (dwie łyżki na 1 litr wody), a następnie pokropić olejkiem zapachowym lub w przypadku zapachu pleśni – umieścić w szafie lekko przetarte goździki. Jeśli borykasz się z zapachem naftaliny – należy umieścić w szafie naczynie z wodą i sokiem z cytryny (oba składniki w identycznych proporcjach).

Zastosuj środki zapachowe

Po powyższych czynnościach możesz spokojnie zająć się bardziej przyjemnymi rzeczami, czyli doborem ulubionych zapachów do szafy. Możesz je nabyć w sklepie, ale zdrowszym, bardziej opłacalnym i trwalszym rozwiązaniem będą te domowe – własnoręcznie wykonane aromaty. Kilka pomysłów na ich wykonanie znajdziesz poniżej.

Domowe sposoby na ładny zapach w szafie

 

Sól kąpielowa

Wystarczy niewielki kawałek przewiewnego materiału, na którym należy umieścić dowolną ilość ulubionej soli kąpielowej, następnie zawinąć materiał, aby przypominał woreczek i zawiązać go sznurkiem lub wstążką, a następnie powiesić w szafie. Możesz umieścić sól kąpielową także w niewielkim słoiczku z przewiewnym przykryciem.

Woreczki z kawą

Kawa ma bardzo intensywny aromat, więc za każdym razem, gdy otworzysz szafę, poczujesz jej zapach. Woreczek z kawą można wykonać mając pod ręką stare skarpetki, w których nie chodzisz, a zalegają w szufladach. Wsyp, więc do niezbyt grubej skarpetki niewielką ilość kawy (łyżeczkę lub kilka), a następnie zawiąż materiał i powieś w szafie.

Woreczki z herbatą

Potrzebny będzie olejek zapachowy, który można nabyć w wielu sklepach, np. kosmetycznych, za kilka złotych oraz torebki zużytej herbaty. Wyschnięte torebki, należy skropić zakupionym olejkiem zapachowym. Aby nasz odświeżacz ładnie wyglądał, można owinąć go ładnym i cienkim materiałem, ozdabiając wstążką. Zamiast herbacianych torebek, do ozdobnego woreczka można wsypać także kilkanaście listków herbaty liściastej, skropionych olejkiem.

Owoce

Intensywnym zapachem będą także skórki z owoców (pomarańczy, cytryn), które można umieścić w słoiczku lub materiałowym woreczku, a następnie postawić lub powiesić w szafie. Pomarańcze można wykorzystać także w inny sposób – nabijając je goździkami i przewiązując owoc wstążką, tworząc niezwykle aromatyczne i ozdobne zawieszki.

Zioła i przyprawy

Możemy także wykonać woreczki zapachowe z ziołami i przyprawami, w których umieścimy na przykład goździki lub zawieszkę zapachową w postaci naciętej laseczki wanilii.

Mydełka zapachowe

To bardzo popularna metoda, stosowana od dawna, najprostsza i bardzo skuteczna. Mydełka należy wkładać pomiędzy uprane ręczniki, czy pościel. Można także pokroić mydło, tak, aby otrzymać kilkanaście płatków mydlanych i umieścić je w np. w małym słoiczku i przykryć kawałkiem przepuszczalnego materiału, po czym zawiązać wstążką lub sznurkiem i ustawić w szafie.

Papier zapachowy

Tutaj wystarczą zwykłe kartki papieru, które należy spryskać na przykład resztkami perfum lub pokropić olejkiem zapachowym, a następnie wyschnięte umieścić na dnie szafy.

W większości przypadków można z różnych elementów wykonać zarówno woreczek, zapachowy, słoiczek zapachowy, jak i aromatyczną zawieszkę do szafy. Dobrym miejscem na umieszczenie takich woreczków, zawieszek i tym podobnych elementów zapachowych są drzwiczki szafy, ponieważ każdorazowo przy ich otwieraniu będziemy roztaczać przyjemny zapach.

Sposób na ładny zapach w szafie

Sposobów na piękną woń w szafie jest mnóstwo. Zwłaszcza sklepy oferują nam całą gamę produktów zapachowych. Jednak warto wypróbować domowe sposoby na wykonanie własnych elementów zapachowych, co będzie rozwiązaniem tańszym i trwalszym. Nie zapominajmy o tym, że aby utrzymać ładny aromat w szafie, nie wystarczą same środki zapachowe. Ważne jest zapewnienie dostępu powietrza naszej garderobie, czyli częste wietrzenie szafy, przekładanie ubrań, a także dbanie by do naszej szafy zawsze trafiały czyste i przewietrzone ubrania. Dopiero wtedy, gdy dodamy nasz ulubiony aromat, będziemy mogli napawać się pięknym i świeżym zapachem z jej wnętrza.

 

Sonia Adamkiewicz