roztocza na ubraniu

Jak zlikwidować roztocza w domu?

Podrażniony nos, dokuczający katar oraz swędzenie skóry, to jedne z objawów, które towarzyszą nam, kiedy mamy do czynienia z roztoczami. Wpływają również na sprawność układu oddechowego i mogą przenosić bakterię lub choroby. Choć  żyjemy z nimi na co dzień i z pozoru wydają się nieszkodliwe, to mają większy wpływ na nasz zdrowie, niż nam się wydaje. Szczególnie uważne powinny być osoby, które cierpią na alergię oraz są wrażliwe na działanie szkodników, ponieważ brak podjęcie walki z roztoczami może prowadzić nawet do przewlekłej astmy. Jeśli jesteś zaniepokojony/a występowaniem roztoczy w Twoim domu oraz chcesz zapobiec ich rozmnażaniu, masz możliwość zdobyć niezbędną wiedzę już teraz! Pozbądź się dokuczliwych pasożytów już teraz!

Co to są roztocza? 

To niechciani domownicy, którzy doskonale czują się w naszym domu i bez pytania „zagrzewają” sobie nawet najbardziej intymne miejsca, bowiem uwielbiają nawet z nami sypiać! Niestety towarzyszą nam ich tysiące, a nawet miliony i znajdziemy je w każdym miejscu, które pokryte jest kurzem.

Gdzie są roztocza?

Zamieszkują dywany, zasłony, poduszki oraz dziecięce maskotki. Najwięcej gromadzi się ich w naszej pościeli, ponieważ poza zebranym kurzem, znajduje się tam również złuszczony naskórek (którym roztocza się żywią) oraz odpowiednia wilgoć i temperatura. Ponadto wzrost występowania roztoczy występuje w okresie zimowym, czyli w czasie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Im rzadsze wietrzenie mieszkania, tym bardziej sprzyjające warunki dla rozwijających się pasożytów. Każdy przedmiot lub miejsce, które zawierają nawet niewielką ilość kurzu, są doskonałym środowiskiem do rozwoju niezwykle „towarzyskich” pajęczaków. Roztocza przybierają rozmiary mikroskopijne, zatem niewidoczne „gołym okiem”. Zamieszkują dosłownie wszystkie miejsca na ziemi, ponieważ na przestrzeni wieków zdążyły zaklimatyzować się w każdym środowisku. Spotykamy je na każdym kroku, nie tylko w domu, bo również zamieszkują gleby i wody słodkowodne. Jednak najbardziej odczuwamy ich obecność w kurzu domowym. Jak ją rozpoznać? To bardzo proste! Zazwyczaj sprawiają, że trudniej nam się oddycha, oczy stają się zaczerwienione, podrażniają skórę powodując jednocześnie uczulenia lub najczęściej są sprawcami uciążliwego kataru i kichania. Jeśli objawy utrzymują się długotrwale, to pierwsza oznaka, aby rozpocząć walkę z roztoczami.

Jak pozbyć się roztoczy?

Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą nam znacznie zmniejszyć występowanie roztoczy oraz zapobiec ich szybkiemu rozmnażaniu.

 • Jak wspomniano powyżej, pajęczaki uwielbiają zamieszkiwać nasze pościele, zatem najprostszym sposobem, aby wykurzyć niepożądanych „mieszkańców” jest częsta zmiana pościeli oraz dbanie o jej regularnie pranie. Same poszewki najlepiej zmieniać średnio co tydzień, a cały komplet kołdry z poduszkami od 3 do 4 miesięcy. Ponadto warto codziennie wietrzyć pościel.
 • Istotne jest, aby zainwestować w odpowiedni materac antyalergiczny, który zapobiega wchłanianiu dużej ilości roztoczy oraz ich rozwojowi.
 • Przy każdej zmianie pościeli, warto również odkurzyć materac, który może zawierać złuszczony naskórek.
 • Kiedy „wypędzimy” roztocza z naszego łóżka, warto wyprosić je również z sypialni, lecz nie tylko. Istotne jest, aby regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu, tak aby zapobiec nadmiernej suchości i osadzaniu się kurzu. Zainwestuj w specjalne ściereczki, które dokładnie oczyszczą każdą powierzchnię z kurzu. Ważne jest, aby kurze zawsze ścierać wilgotnymi materiałami, aby zapobiec unoszeniu się części pyłu w powietrzu.
 • Sprzątaj regularnie (co najmniej co tydzień), ponieważ im więcej kurzu zbierze się w naszym domu, tym więcej roztoczy będzie się w nim rozmnażać i przenosić nawet drogą powietrzną.
 • Warto zakupić odkurzacz ze specjalnym filtrem, który wchłania roztocza.
 • Jeśli posiadasz dzieci, zadbaj, aby ich pluszowe zabawki również były regularnie prane.
 • Staraj się co jakiś czas czyścić dywany, zasłony, koce oraz inne materiały, które są podatne na wchłanianie kurzu.
 • Osoby, które zmagają się z poważna alergią na roztocza, powinny zainwestować w materiały antyalergiczne. Istnieje szeroki wachlarz tekstyliów dla alergików, które niwelują występowanie roztoczy, np. pościele, koce, dywany, materace itp.
 • W miarę możliwości, najlepiej zrezygnować z wykładzin oraz dywanów, a zastąpić je parkietem, drewnianymi panelami lub kafelkami.
 • Staraj się wszelkie ozdobne przedmioty oraz książki chować w szafach, szufladach lub zamkniętych, szklanych półkach, tak aby kurz osadzał się rzadziej oraz w mniejszych ilościach
 • Nie susz prania w domu, gdyż mokre ubrania zwiększają wilgoć.
 • Zastanów się, z których przedmiotów ciężko usunąć kurz oraz na których szybciej się on osadza. Wyklucz je z wystroju mieszkania na ile to możliwe. Im mniej zakurzonych drobiazgów, tym mniej miejsca do zamieszkania dla roztoczy.

Testy alergiczne na roztocza

Jeśli zauważyłeś/aś większą wrażliwość na kurz w postaci silnych podrażnień skóry, nosa, oczu oraz duszności, to pierwszy znak, który informuje nas o konieczności wizyty u alergologa. Powyższe objawy mogą przerodzić się w przewlekłą alergię na roztocza, która charakteryzuje się znacznie poważniejszymi dolegliwościami (np. bóle głowy, nadmierne zmęczenie). Kolejnym etapem jest pojawienie się stanów zapalnych dróg oddechowych, prowadzących do astmy.  Ze względu na duże ryzyko wystąpienia choroby (jak wyżej wspomniano z roztoczami mamy do czynienia wszędzie), szczególnie u osób cierpiących na alergię, ważne jest aby przeprowadzić testy alergiczne. Z niepokojącymi obawami zgłoś się do lekarza-specjalisty, który następnie skieruje Cię na badania. Testy alergiczne na roztocza zazwyczaj są przeprowadzane na skórze. Polegają na zakropleniu substancji z alergenem (czyli z roztoczami) na skórze, następnie zakłucie miejsca cienką igłą, tak aby roztwór dostał się bezpośrednio do organizmu. Po kilkunastu minutach pojawi się odczyn, który zależnie od wielkości, będzie oznaczał stopień naszego uczulenia. Im większe opuchlizna i zaczerwienienie, tym większa wrażliwość na alergen. Uczulenie na roztocza można leczyć poprzez odpowiednie leki antyhistaminowe, które redukują świąd lub poprzez odczulanie, czyli regularne przyjmowanie szczepionek z alergenami w celu uodpornienia organizmu na dany alergen. Wszystko zależy od nasilenia alergii oraz zaleceń lekarza.

Pozbądź się roztoczy

Pasożyty żyjące w kurzu z pozoru mogą wydawać się niegroźne, jednak jeśli przyjrzymy im się z perspektywy naszego zdrowia, mogą być groźniejsze, niż nam się wydaje. Wszelkich niepokojących objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Ponadto zastosuj się do powyższych zasad, które pozwolą Ci zachować w domu odpowiednią czystość. Im bardziej będziesz dbać, by ją utrzymać, tym więcej korzyści dla Twojego zdrowia, a tym samym większe szanse, by zapobiec alergii. Zatem jeśli zmagasz się z uciążliwymi dolegliwościami, lub obawiasz się ich wystąpienia oraz chcesz jak najszybciej wyprosić niechcianych „domowników” ze swojego domu, nie wahaj się! Zacznij walkę z roztoczami już dzisiaj!

 

Sonia Adamkiewicz