garderoba

Jak zaprojektować garderobę?

 Świetnie  zorganizowana garderoba jest wstępem do pełnego harmonii dnia. To miejsce gdzie możesz przechowywać nie tylko swoje ubrania i buty, ale również wszelkie dodatki i akcesoria domowe.  Dobrze oświetlona, przestronna i uporządkowana pozwoli Ci na komponowanie wysmakowanych stylizacji na każdą okazję. Dowiedz się jak stworzyć idealną garderobę.

Projekt domu z garderobą

Jeśli planujesz budowę domu, koniecznie wybierz projekt funkcjonalny i komfortowy, a takim będzie projekt uwzględniający garderobę. Mały dom może mieć ją jedną, wspólną dla wszystkich domowników, w takim wypadku zawsze pamiętaj o swobodnej komunikacji. Wejście zaplanuj w holu, wtedy zapewnisz każdemu z członków rodziny wygodny do niej dostęp. Jeśli dysponujesz większymi przestrzeniami- warto pomyśleć o osobnych garderobach przy każdej sypialni.

Architekt wnętrz na  garderobę dla jednej osoby przeznaczy powierzchnię około 4 m2. Dla pary trzeba już zarezerwować około 6 m2, natomiast dla większej liczby osób nawet 10 m2. Garderoba musi  być odpowiednio wentylowana. Uzyskasz  to dzięki otworom w drzwiach wejściowych oraz kratce wentylacyjnej na ścianie, która łączy garderobę z innym pomieszczeniem. Oświetlenie powinno być centralne oraz punktowe – wewnątrz szaf i na półkach. Idealnie sprawdzi się w tym miejscu zabudowa półkami aż do sufitu.

Wszystkie potrzebne elementy wyposażenia garderoby znajdziesz w hipermarketach budowlanych. Zakupisz tam  np.  drążki na wieszaki oraz uchwyty do ich mocowania , wybierzesz półki,  szuflady, kosze i inne specjalne pojemniki. Fachową pomoc w wyborze świadczą tam specjalnie przeszkoleni doradcy.

 

Zabudowa garderoby na poddaszu

Jeśli chcesz zaoszczędzić dużo miejsca w przestrzeni całego domu zorganizuj garderobę na poddaszu. To znakomite rozwiązanie. Ta partia domu nie zawsze jest funkcjonalna, dotyczy to zwłaszcza części przy skosach. Ale  nawet  najbardziej ostre skosy można elegancko zabudować szafkami, w których ułożymy nasze rzeczy.

Projektowanie wnętrz  w przestrzeni poddasza  nie jest prostą sprawą, najlepiej zrobisz,  jeśli zamówienie na  szafki, półki i szafy złożysz u profesjonalisty. Dokona  on pomiarów i przedstawi Ci kilka projektów do wyboru. Meble na wymiar są zazwyczaj dość kosztowne, lecz satysfakcja z funkcjonalnej i nowoczesnej garderoby będzie na pewno wielka.

  

Budowa garderoby w sypialni

Przeznaczenie części sypialni na garderobę to również świetna decyzja. Nie musisz biegać po całym domu, by wybrać swój strój, rzeczy są  dostępne od razu. W dużej sypialni możesz zamontować ściankę działową  i w ten sposób stworzysz potrzebną przestrzeń, którą dowolnie zabudujesz. Natomiast najłatwiejszym sposobem na stworzenie garderoby jest przewieszenie przez przestrzeń pokoju aksamitnej kotary, czy innej ciekawej zasłony, za którą schowasz swoje półki. Jeśli zaufasz  fantazji stworzysz nowoczesny design, lub przeciwnie- stylizowane na dawne, buduarowe wnętrze. Końcowy efekt zależy tylko od Ciebie i  może być naprawdę niezwykły.

 

Małgorzata Chyl