dom jednorodzinny

Jak ubezpieczyć dom?

Mimo, że ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe, coraz więcej Polaków decyduje się na jego wykupienie. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie i warto z niego skorzystać. Dom tworzy o wiele większy zakres ryzyka niż mieszkanie w bloku, przez co w jednej chwili jego mieszkaniec może zostać bez dachu nad głową. Aby uniknąć stresu związanego z tym zagrożeniem, warto zapoznać się z bogatymi ofertami ubezpieczeniowymi.

Rodzaj ubezpieczenia domu

W zależności od rodzaju, ubezpieczenia posiadają różne zakresy. Ubezpieczenie domu obejmować może:

  • Konstrukcję domu
  • Elementy trwałe związane z domem
  • Wyposażenie domu
  • Odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym

Przedmiotem ubezpieczenia mogą być mury oraz mienie ruchome, które posiadamy. Elementy stałe to m.in. podłogi, ściany, zabudowa kuchenna, kaloryfery. Natomiast mienie ruchome to meble, sprzęt RTV i AGD oraz różne rzeczy osobiste. Polisy mogą chronić także budowle znajdujące się wokół domu, np. ogrodzenie, chodniki, altanki, garaże. Warto wiedzieć, że polisę możemy zakupić na raty. Rodzaj ubezpieczenia możemy wybrać samodzielnie, w zależności od tego, jakie zabezpieczenie nas interesuje.

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Podstawowe ubezpieczenie domu zazwyczaj obejmuje ogień, zalanie i inne zdarzenia naturalne. Należy ustalić również potencjalne przyczyny tych zdarzeń. Zazwyczaj ubezpieczenie chroni również przed dewastacją i włamaniem. Jeśli nie jest to określone w jego podstawie, warto dokupić rozszerzenie ochrony. Jeżeli nieruchomość znajduje się niedaleko zbiornika wodnego, warto zadbać także o ochronę przed powodzią. Ochronę ubezpieczeniową można poszerzyć o ryzyka tj. dewastacja, obsunięcie ziemi, stłuczenia, pękanie mrozowe, roboty ziemne, interwencje hydraulika, zakwaterowanie zastępcze, usunięcie przyczyn awarii, koszty wynagrodzenia rzeczoznawców i wiele innych. Pierwszym etapem przy wyborze rodzaju ubezpieczenia powinno być ustalenie zagrożeń, na jakie narażony jest dom.

Ubezpieczenie domu w budowie

W celu zminimalizowania stresu i ryzyka w czasie budowie domu, warto zadbać o ubezpieczenie już na samym początku. To, jakie elementy podlegają ochronie, zależy od ubezpieczyciela i zawarte jest w umowie. Dlatego istotnym jest, aby bardzo dokładnie czytać warunki ofert ubezpieczeniowych. Agent lub broker pomagają dopasować ofertę indywidualnie do potrzeb klienta. W podstawie ubezpieczeń domów w budowie znajdują się szkody, które powstają z powodu zdarzeń losowych. Inne kategorie są podobne do kategorii ubezpieczenia domu już wybudowanego.  Szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenia odpowiedzialności, których często jest dość dużo.