klimatyzowane pomieszczenie

Jak działa klimatyzator?

Latem za gorąco, a zimą zbyt zimno? Źle znosisz zbyt gwałtowne zmiany pogody – ciśnienia, temperatury i wilgoci? A może po prostu chcesz poprawić sobie jakość życia oraz warunki do efektywniejszej pracy?  Jeśli tak, koniecznie pomyśl o zakupie klimatyzatora. Sprawdź zatem, na czym polega jego działanie i podejmij właściwą decyzję już dziś.

Co to jest klimatyzator?

Klimatyzator to nic innego jak urządzenie do klimatyzacji pomieszczeń typu dom, mieszkanie lub lokal biurowy. Jego głównym zadaniem jest zatem utrzymanie komfortu cieplnego na stałym poziomie we wnętrzu, w którym się znajduje. Klimatyzator może mieć więc funkcję chłodzącą podczas upału latem lub dogrzewającą w okresie jesienno-zimowym.

Jak działa klimatyzator? Budowa i podstawowe funkcje

W związku z coraz większą popularnością oraz zapotrzebowaniem na tego typu urządzenia, warto sobie zadać pytanie: Jak działa klimatyzator? Każdy z nich składa się z sześciu elementów:

 • 2 wymienników ciepła, czyli parownika (w części wewnętrznej) i skraplacza (w części zewnętrznej) – pomiędzy nimi krąży freon, czyli czynnik roboczy i w ten sposób odbiera ciepło z pomieszczenia (parownika), a potem oddaje je do otoczenia, w którym zlokalizowany jest skraplacz,
 • sprężarki i zaworu rozprężnego – dzięki nim czynnik roboczy przechodzi w fazę ciekłą lub gazową w zależności od rodzaju klimatyzatora; podczas parowania urządzenie pobiera z pomieszczenia ciepło, a w trakcie procesu skraplania klimatyzator usuwa ciepło na zewnątrz, czyli poza budynek,
 • dwóch wentylatorów – te z kolei wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników.

Dodatkowo klimatyzator zawiera funkcję regulacji prędkości pracy wentylatora, a to sprawia, że bardzo cicho pracuje, co niewątpliwie jest jego największą zaletą.

Zastosowanie klimatyzatorów

Warto również wspomnieć o innych użytecznych zastosowaniach, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu odpowiedniego modelu. A do takich z pewnością można zaliczyć:

 • chłodzenie powietrza – daje przyjemny chłód podczas upalnych, letnich dni; ta funkcja jest już stałym elementem wyposażenia każdego klimatyzatora,
 • szybkie chłodzenie – czyli intensywny przypływ chłodnego powietrza aż do chwili, gdy temperatura osiągnie wcześniej zaprogramowaną wartość,
 • ogrzewanie powietrza – funkcja dla klimatyzatorów wyposażonych w pompę ciepła,
 • filtrowanie – czyli oczyszczanie powietrza z różnych zanieczyszczeń typu kurz, bakterie, wirusy, pleśni, zapachu węgla, grzybów, alergenów itp.
 • osuszanie – odwilżanie: usuwanie nadmiaru wilgoci do ustalonego wcześniej poziomu,
 • wachlowanie, czyli nawiew – kierowanie powietrza góra-dół lub prawo-lewo, przez co daje poczucie wiatru,
 • nawiew wielokierunkowy – czyli to samo co wachlowanie, ale z użyciem różnych kombinacji tego samego kierunku; funkcja pomaga zapobiegać przeciągom,
 • wentylator, czyli cyrkulacja powietrza – dzięki tej funkcji powietrze krąży bez potrzeby ogrzewania lub chłodzenia,
 • tryb nocny – klimatyzator zmniejsza intensywność pracy i „nie przeszkadza” użytkownikom podczas snu,
 • tryb oszczędny ­­­­­­­­– automatyczne podnoszenie się temperatury o 2 stopnie w pustych pomieszczeniach; a ta z kolei wraca do ustalonego poziomu dopiero wtedy, gdy ktoś znajduje się w domu lub biurze za pomocą czujnika ruchu.

 

Zakup odpowiedniego klimatyzatora może zatem okazać się bardzo dobrą inwestycją na przyszłość. Wpłynie korzystnie nie tylko na stan zdrowia, ale również w znacznym stopniu poprawi jakość i komfort życia. A przecież wiadomo nie od dziś, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”.