osiedle mieszkaniowe

Formalności prawne przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to dla większości inwestycja życia. Nic dziwnego – nie należy ona do tanich, a więc  nie można zapomnieć o dopełnieniu wszystkich formalności, zabezpieczając się tym samym przed oszustwem.

Na co warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

 

Wiele ofert sprzedaży mieszkań pochodzi dziś z biur nieruchomości. Jednak, wiąże się to z dodatkowymi kosztami ze strony kupującego. Można też wynająć pośrednika sprzedaży, który ma pomóc w wyborze i zakupie. Jego wynagrodzenie często jest uzależnione od wartości nabywanego mieszkania.

Naprzeciw szukającym lokalu na własną rękę, wychodzi Internet – najwięcej ofert można znaleźć w sieci. Jeśli szuka się mieszkania w konkretnej lokalizacji, warto rozglądać się za ogłoszeniami biur sprzedaży, znajdującymi się w tej okolicy.

Bez względu na sposób poszukiwania mieszkania, należy upewnić się czy ma ono wszystkie formalności prawne. W tym celu, można skorzystać z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych. Zweryfikuje to, kto jest właścicielem nieruchomości  i jakie prawa ją obciążają. Sprzedający ma również obowiązek okazać aktualne zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za lokal, podatkiem od nieruchomości. Jeśli właściciel jest przedsiębiorcą, to musi pokazać także pisma poświadczające opłacanie składek w ZUS-ie.

Dokumenty przy zakupie mieszkania

Najważniejszym dokumentem, z którym należy się zapoznać to księga wieczysta – tzw. dowód osobisty nieruchomości. Właściciel mieszkania musi posiadać jej numer i na prośbę winien go udostępnić.

Księga wieczysta to skarbnica wiedzy o nieruchomości. Wpisując jej numer na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych, można dowiedzieć się:

  • Czy mieszkanie nie jest przedmiotem współwłasności
  • Czy są dodatkowe prawa rzeczowe (np. mieszkanie przekazane jest rodzinie) lub prawa służebności, tzw. osobiste (prawo najmu, odkupu, dożywocia)
  • Czy istnieją obciążenia hipoteczne – z jakiego tytułu i na jaką sumę
  • Czy wszystkie opłaty za mieszkanie są bieżąco regulowane oraz jakie są realne koszty eksploatacji lokalu
  • W jakiej kondycji jest wspólnota lub spółdzielnia – stan techniczny budynku, ewentualne sprawy sądowe
  • Czy w mieszkaniu są zameldowane osoby

 

Przy zakupie mieszkania warto również przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Dzięki temu, zyska się pewność czy w pobliżu nie ma powstać ruchliwa droga lub biurowiec.

Pomoc prawnika przy zakupie mieszkania

 

Pewność, że wszystkie formalności prawne zostały dopełnione, można zyskać dzięki prawnikowi. Zajmie się on zabezpieczeniem interesów kupującego mieszkanie a także m.in.:

  • sprawdzi plany modernizacyjne terenów przylegających do nieruchomości, np. zagrożenia powodziowe
  • potwierdzi tytuł prawny sprzedającego do nieruchomości
  • wykona wszystkie czynności prawne zmierzające do przekazania tytułu własności do nieruchomości kupującemu

 

Przeniesienie prawa własności to skomplikowany proces, dlatego warto mieć pewność, że jest to inwestycja zgodna z prawem i dobrze ulokowane pieniądze.

 

Monika Dańczyszyn