podłoga z drewna jesionowego

Doskonała podłoga z jesionu

Jeden z głównych fundamentów domu, po niej każdy z nas codziennie robi tysiące kroków, na niej się bawimy, czasem jemy, tańczymy… Głównie z tych powodów tworząc swój kąt nie należy pomijać kwestii wyboru podłogi. Warto zadumać się na chwilę nad katalogami oferującymi różnego typu posadzki, stworzyć wizualizację przestrzeni i poniekąd podjąć decyzję dotyczącą przyszłości. W tym artykule pokażę uroki gustownego, stylowego jesionu.


Cechy drewna jesionowego

Na samym początku dowiedzmy się czym w ogóle ten jesion jest. O ile o dębie czy buku każdy słyszał i wie, o tyle jesion często jest pomijany, choć równie godny uwagi. Oto jego cechy:

  1. Jest gatunkiem pierścieniowo – naczyniowym o zabarwionej i niezabarwionej twardzieli.
  2. Dostępny w barwach od beżu do szaro – brunatnej, a z upływem czasu lekko ciemnieje pod wpływem słońca.
  3. Drewno to jest twarde, elastyczne i ciężkie.
  4. Wykorzystywany do produkcji cennych mebli, parkietów i sprzętów sportowych.
  5. O teksturze słoistej, pręgowanej i bardzo dekoracyjnej.
  6. O słabym zapachu.
  7. W praktyce jest równie twarde i długowieczne jak dąb.

Zalety podłóg jesionowych

Skoro cechy są już znane kolejnym krokiem, który pozwoli zaznajomić się z tym tworzywem jest poznanie jego zalet. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na walory estetyczne.

Co więcej, niezależnie od tego jaki styl całego wnętrza wybierzemy jesion jest na tyle wdzięczną powierzchnią, że będzie wyglądał nad wyraz dobrze w każdym zestawieniu. A to z tego względu, że doskonale prezentuje się w stanie surowym jak i lakierowanym czy olejowanym. Prócz wartości wizualnych jesion jest niezawodny pod względem technicznym –  drewno jesionu jest twarde, a jednocześnie elastyczne.

Dodatkowo jesion z przyczyny swojego występowania (głównie na terenach podmokłych) jest odporny na wilgoć. Jeśli chodzi o cechy ogólne drewna naturalnego pamiętajmy, że w zestawieniu z panelami wygrywają jednoznacznie. Zwraca się uwagę, że drewno naturalne wytłumia odgłos kroków. W trzech słowach ujmując: trwałość, estetyka, niezawodność.

Podłoga jesionowa w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

Od paru dobrych lat najbardziej pożądane są wnętrza w stylu skandynawskim. To właśnie taki wystrój najładniej komponuję się z jesionem. Architekci  wykorzystują go głównie do wnętrz o tej stylizacji gdyż w tym zestawieniu robią oszałamiające wrażenie. Być może nie bez przyczyny to właśnie głównie w tego typu wnętrzach króluje, mówi się, że jesion to święte drzewo Skandynawów. Ta prostota sprawia przyjemność z samego faktu przebywania w takim pomieszczeniu.

Jesion, jak już zostało wspomniane, jest na tyle wdzięczny, że nie zamyka się w ramach jednego stylu. Sprawdzi się obiecująco również w zestawie z ciemniejszymi, nieco mocniejszymi kolorami czy to ścian czy mebli.

W jaki sposób go wykorzystamy jest zależne tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne –  warto zainwestować w jesion i cieszyć się jego trwałością przez długie lata.