dom z cegły

Dom dobrze zaprojektowany – 10 zasad dobrego projektu domu

Mieszkanie w bloku posiada swoje zalety, jednak wielu z nas marzy o własnym domu – dużej przestrzeni, wygodzie, ogrodzie. W dzisiejszych czasach, coraz częściej możliwy jest zakup domu w cenie mieszkania, jednak jego budowa wymaga wiele więcej uwagi i poświęcenia.

Jak dobrze zaprojektować dom?

Projekt domu powinien przede wszystkim uwzględniać potrzeby jego przyszłych mieszkańców. Słowa kluczowe przed przystąpieniem do projektu to: funkcjonalność, przestrzeń i światło. Warto nie spieszyć się, poświęcić czas na szukanie inspiracji. Dobrym pomysłem jest założenie notesu, w którym będzie można zapisać wszelkie pomysły i marzenia dotyczące przyszłego domu. Bardzo istotnym jest, aby przed zabraniem się za budowę, przedstawić projekt architektowi, który go podpisze. Koszt usługi nie jest wysoki, a zawsze lepiej upewnić się, że budynek będzie stał pewnie i solidnie.

10 zasad dobrego projektu domu

  1. Prostota – im bardziej prosta bryła i mniej załamań w dachu, tym wykonanie będzie tańsze i mniejsze będą zagrożenia ewentualnymi błędami.
  2. Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata – światło słoneczne w domu powinno przemieszczać się zgodnie z rytmem życia mieszkańców, czyli rano powinno być go najwięcej w kuchni, popołudniu, kiedy odpoczywamy, powinno powędrować do salonu.
  3. Podział na strefę dzienną i nocną – strefy powinny być od siebie dobrze oddzielone, zwłaszcza jeśli ma to być dom parterowy.
  4. Przestronny wiatrołap – czyli taki, który zmieści szafę, wieszaki i co najmniej trzy osoby, które będą z niego korzystać w jednym czasie.
  5. Pomieszczenie pomiędzy częścią mieszkalną, a garażem – może to być właśnie wiatrołap, ale również pomieszczenie gospodarcze. Ważne jest, aby garażu i części mieszkalnej nie dzieliły jedynie drzwi, ponieważ grozi to przedostawaniem się zapachu spalin.
  6. Praktyczne umiejscowienie spiżarni – powinna ona znajdować się jak najbliżej kuchni. Często w przypadku domów piętrowych, na urządzenie niewielkiej spiżarni, wykorzystuje się miejsce pod schodami.
  7. Praktyczne umiejscowienie kotłowni – należy pamiętać, aby nie znajdowała się ona pod sypialnią, ponieważ odgłosy pieca mogą zakłócać sen.
  8. Pomieszczenie na pralnię – jest to niesamowicie praktyczne rozwiązanie, nad którym z pewnością należy się zastanowić. Dzięki pralni inne pomieszczenia wyglądają estetycznie, ponieważ to w niej można składować brudne, jak i czyste rzeczy, pralkę, suszarkę, deskę do prasowania, żelazko.
  9. Bezpieczne i wygodne schody – czyli takie, które zbudowane pod odpowiednim kątem. Schody nie mogą być zbyt strome i jeśli to możliwe, powinny posiadać poręcz.
  10. Bardzo dokładna analiza przyszłego salonu – w przypadku tego pomieszczenia, umeblowanie powinno być przewidziane już na etapie projektu. W pokoju dziennym przebywamy najczęściej i zazwyczaj jest on największym pomieszczeniem w domu, dlatego istotnym jest, aby to właśnie jemu poświęcić najwięcej uwagi.

 

Ewelina Hiller