tło fotograficzne

Jak zrobić dobre zdjęcia w domu?

Nowoczesne aparaty fotograficzne, lustrzanki czy kompakty pozwalają na robienie zdjęć o wysokiej jakości. Jednakże, każdy sprzęt wymaga umiejętnego wykorzystania jego funkcji przez fotografa i dostosowania parametrów do otoczenia.

Zdjęcia we wnętrzach

 

W świetle dziennym:

 1. Należy ustawić niskie ISO (np. 100). ISO czyli skala czułości materiału światłoczułego. Aby zdjęcie było jak najlepszej jakości, należy używać najniższego możliwego ISO.
 2. Kolejnym ważnym elementem jest przesłona, którą posiada każdy obiektyw. Uzyskuje się na niej najwyższą ostrość i rozdzielczość. W celu ustawienia odpowiedniej wartości przesłony, przydatne jest zastosowanie statywu.

 

Z lampą błyskową:

 1. Skierowanie flash’a w głąb pokoju, regulując moc błysku.
 2. Zastosowanie dyfuzora (np. chusteczki higienicznej) na zewnętrzną lampę błyskową, aby światło wyglądało naturalniej
 3. Poprawne dostosowanie balansu bieli.

 

Zasady robienia zdjęć w domu

 

 1. Zwrócenie uwagi na światło, unikanie mocnych, kontrastowych oświetlonych pomieszczeń.
 2. Precyzyjne kadrowanie – w przypadku robienia zdjęć ludziom należy zadbać, aby byli oni w naturalnej postawie. Osobie fotografowanej nie może padać na twarz światło, spowoduje to wykrzywienie twarzy. Zdjęcie nie może nudne i sztampowe, warto wykazać się kreatywnością ustawić modela lub modelkę w oryginalny sposób.
 3. Wykorzystanie ,,programów tematycznych”. Występują one w niemal każdym aparacie. Dobierają optymalne parametry do konkretnych warunków i przeznaczenia danego zdjęcia (np. portret, makro). Warto z nich korzystać szczególnie jak fotografujemy w nietypowych warunkach, np. w nocy.
 4. Posłużenie się statywem bądź innym obiektem, na którym będzie można oprzeć aparat.
 5. Zastosowanie samowyzwalacza – to sposób na uniknięcie poruszania spowodowanego naciśnięciem spustu migawki.
 6. Precyzja wyeliminuje poruszone i nieostre zdjęcia. Warto włączyć opcję stabilizacji – niektóre aparaty zawierają stabilizatory, które redukują drgania.
 7. Nie we wszystkich aparatach jest możliwość ręcznego ustawiania ostrości, dlatego należy najpierw delikatnie nacisnąć spust migawki. Dopiero jak na wyświetlaczu pokaże się ostry obraz, można docisnąć przycisk do końca. W ten sposób, automatyczny autofocus spełni swoją funkcję.
 8. Wiele nowszych aparatów posiada funkcję wykrywania uśmiechu, zmrużonych oczu lub funkcja śledzenia ruchu. Pozwalają one na jeszcze bardziej precyzyjne wykonanie zdjęcia.

 

Monika Dańczyszyn