projekt architektoniczny

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Budowa domu jest Twoim marzeniem, lecz nie masz pojęcie jak się to tego zabrać i jak wybrać projekt domu? Nic trudnego, wystarczy zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Jak wybrać projekt domu?

Aby budowa domu stała się realnym celem należy na początek wybrać projekt domu wykorzystując gotowe projekty domów lub indywidualne rozwiązania. Najlepiej zacząć od sprawdzenia podłoża, a dokładniej stabilności gruntu. Pomocy na tym etapie budowy domu może udzielić nam profesjonalny geolog. Ważne, by nie bagatelizować tego etapu budowy domu, ponieważ podmokła działka, będzie wymagała większego wkładu finansowego przy tworzeniu solidnych fundamentów. Przy wyborze terenu pod projekt domu, należy pamiętać o dokładnie przemyślanym jego usytuowaniu, tak aby znajdował się on w odpowiedniej odległości od nieruchomości sąsiadów i aby zostawić sobie miejsce na ogród, altankę czy mały plac zabaw dla dzieci. Budowa domu wymaga również solidnego przemyślenia oszacowania wielkości powierzchni budynku szczególnie w stosunku do liczby domowników i liczby poszczególnych pomieszczeń, jakie będą z osobna zajmować oraz strony świata w jakiej będą umieszczone np. salon winien być dobrze nasłoneczniony, a promienie słoneczne nie konieczne powinny wpadać do sypialni. Dom parterowy w ogólnym rozrachunku stanowi tańszą alternatywę niż nieruchomości piętrowe, które wymagają zdecydowanie większego wkładu finansowego przez konieczność budowy stropów oraz schodów.

Projekt gotowy domu

Gotowe projekty domów to rozwiązanie prostsze i tańsze niż tworzenie planu domu od podstaw, dlatego jeśli zastanawiasz się jak wybrać projekt domu i wiesz, że nie dysponujesz dużą ilością czasu i pieniędzy, ta opcja będzie idealna dla ciebie. Gotowe projekty domów polegają na zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań, dzięki czemu mamy większą gwarancję otrzymania naprawdę dobrego projektu domu. Ich przewaga związana jest również z możliwością zobaczenia nie tylko gotowego projektu domu, ale też samej rzeczywiście powstałej nieruchomości.

Projekt domu na zamówienie

Projekt domu na zamówienie ma tą zaletę, że jest tworzony specjalnie dla nas, a więc stanowi odpowiedź na realnie istniejące potrzeby np. jest skonstruowany idealnie dla danej liczby mieszkańców, ponadto każdy detal planu domu będzie dokładnie przemyślany. Projekt domu na zamówienie do świetne rozwiązanie dla indywidualistów ceniących oryginalne wnętrza i innowacyjne rozwiązania. Jeśli Twoja działka ma wyjątkowo niestandardowe położenie np. jest szczególnie wąska, warto skorzystać z projektu domu tworzonego na zamówienie. Budowa domu to odpowiedzialne zadanie, której efekty będą towarzyszyć nam każdego dnia, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, zanim wybierzemy konkretny projekt domu.

 

Dominika Kula