murowana elewacja

Co powinieneś wiedzieć o murowanej elewacji

Murowane elewacje mają wielu zwolenników. Za pomocą cegieł można wykreować każdy styl – od tradycyjnego, wiejskiego dworku aż po nowoczesne budownictwo. Jakie cegły najlepiej nadają się na elewację i jakie są najpopularniejsze rodzaje wiązań?


Rodzaje wiązań w elewacjach murowanych

Kiedyś mur mógł stanowić jedyną warstwę ścian, ale te czasy to już historia. Dziś z reguły stosuje się go w budownictwie dwu- lub trzywarstwowym, a decyzja o jego użyciu powodowana jest względami dekoracyjnymi. Niezależnie od tego, co motywuje nas do zainwestowania w murowaną elewację, warto jej rodzaj wybrać w zgodzie ze swoim gustem.

U architekta możemy zdecydować się na projekt indywidualny. Podczas rozmów warto wtedy zaznaczyć, że marzy nam się właśnie murowana elewacja. Architekt uwzględni to w projekcie. Może nam też zaproponować projekty gotowe i wystarczy przyjrzeć się tym, które od początku zostały pomyślane jako domy murowane. Jak się przekonamy, różne układy i kolory cegieł potrafią całkowicie odmienić bryłę budynku.

Mur ceglany stawia się używając dwóch rodzajów wiązań, związanych z kształtem cegieł. Wiązania wozówkowe oznaczają, że używa się do stworzenia muru cegieł o długiej podstawie. Wiązania główkowe to cegły o podstawie znacznie krótszej, przez co niekiedy zbliżają się kształtem do kwadratu. Mury mogą zostać wykonane z tylko jednego rodzaju wiązań, ale równie popularne są mieszane mury.

W zależności od kolejności układania, noszą nie tylko różne nazwy, ale też posiadają nieco odmienną wytrzymałość. Najlepiej zobrazują to przykładowe ilustracje, na których przedstawiliśmy kilka popularnych rodzajów wiązań:

wiązania wozówkowe i główkowe

Rodzaje cegieł

Najbardziej podstawową, najstarszą na świecie formą cegły jest cegła suszona. Nie używa się jej w naszej klimacie. Powstaje z gliny lub rzecznego mułu. Miesza się go z trawą i wystawia na powolne działanie promieni słonecznych. Taka cegła niestety przepuszcza wodę, dlatego spotkamy się z nią jedynie w gorącym klimacie.

W naszym regionie wykorzystuje się zupełnie inne rodzaje cegieł. Niektóre służą do stawiania wewnętrznych ścian, niektóre posiadają doskonałe właściwości ognioodporne i buduje się z nich kominki, a jeszcze inne wspaniale nadają się do wykańczania elewacji. Do takich cegieł należą:

    • Cegła klinkierowa – powstaje ze zmieszania piasku oraz gliny. Utwardza się ją w 1100 stopniach. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz spadki temperatury. Do tego w małym stopniu wchłania wodę – jej nasiąkliwość z reguły oscyluje w okolicach 6%. Cegły klinkierowe występują w bardzo wielu wariantach różniących się fakturą czy kolorem. Każdy będzie w stanie dobrać klinkier pasujący do jego domu.

  elewakcja klinkierowa

  Przykład projektu elewacji klinkierowej. Źródło: HS-Projekt

     • Cegła wapienno-piaskowa – zwana silikatem. Powstaje z mieszanki piasku, wapna i wody. Nowe cegły posiadają jasny odcień, od śnieżnej bieli po beż i żółć. Można je także barwić na inne kolory. Używa się ich zarówno do stawiania konstrukcji jak i do tworzenia elewacji domów czy budynków publicznych. Silikaty są o wiele tańszym rozwiązaniem od cegieł klinkierowych, wymagają jednak konserwacji w miejscach, w których cegła może mieć kontakt ze stojącą wodą.
     • Cegła piaskowa – imituje naturalny piaskowiec. W większości składa się z piasku kwarcowego i niewielkiego dodatku wapna palonego. Ma bardzo przyjemny dla oka żółtawy odcień.
     • Cegła betonowa – są bardzo precyzyjnie ukształtowane. Potrafią mieć swój urok, tym bardziej, że rzadko są to gładkie bloki betonu. Licu cegły nadaje się ciekawe faktury. Wyglądają dobrze zwłaszcza w połączeniu z innymi rodzajami cegieł. Beton jest ceniony za swoją wytrzymałość, ale decyzja o betonowej elewacji musi paść jeszcze przed projektowaniem domu – cegły betonowe są niezwykle ciężkie i wymagają zaplanowania wytrzymałych fundamentów.

  Zaprawa

  Nie bez znaczenia pozostaje kwestia zaprawy. Istnieje bardzo wiele różnych mieszanin, a odpowiednie proporcje składników zmieniają ich właściwości. Rodzaj zaprawy powinien być dostosowana do rodzaju cegieł, pozwalając na odpowiednią przepuszczalność wilgoci.

  Warto zaznaczyć, że cegieł klinkierowych nie powinno się łączyć na tzw. cement portlandzki. Jest on przyczyną nieestetycznych białych wykwitów na cegłach.

  Bardzo istotne jest, aby zaprawa nie była cofnięta względem cegieł – powinna zostać wyrównana do krawędzi cegieł w taki sposób, abyśmy przejeżdżając dłonią po murze czuli jak najmniej zagłębień. Dzięki temu deszczówka nie będzie zalegać na murze i tym samym mur nie będzie przeciekać.

  Poza sprawami konstrukcyjno-technicznymi, spoina może świetnie podkreślać urodę naszego muru. Użycie jasnej bądź ciemnej zaprawy uwydatni układ cegieł oraz ich kolor. Z cegłą w klasycznym, pomarańczowym odcieniu świetnie wygląda dla przykładu intensywnie biała spoina.

  Biorąc pod uwagę ogrom wyboru wśród cegieł oraz kwestię spoiny, zyskujemy niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu oryginalnego wyglądu elewacji.