mycie podłogi

Bezpieczne wykonywanie prac domowych

Niemal każdy z nas choć raz w życiu wykonywał łatwiejsze i trudniejsze czynności związane z pracami domowymi. Może to być standardowe sprzątanie, mycie okien, ale także naprawa urządzeń elektrycznych, uszkodzenia hydrauliczne itp. Mogłoby się wydawać, że wymienione zadania nie wymagają szczególnej ostrożności, a przynajmniej instynktownie potrafimy różnym zagrożeniom zapobiec. Jednak to tylko pozory, ponieważ czyha na nas więcej niebezpieczeństw niż nam się wydaje. Przekonaj się, co zrobić, aby uchronić się przed pułapkami czekającymi na Twoje potknięcia!

 

9 zasad bezpiecznego wykonywania prac domowych

  • Przede wszystkim zawsze zadbaj się o odpowiedni strój. W zależności od typu wykonywanych prac zwróć uwagę na zabezpieczenie danych części ciała. W przypadku kompleksowego sprzątania, warto założyć gumowe rękawiczki, które uchronią Cię przed szkodliwym działaniem środków chemicznych. Ponadto załóż długie spodnie oraz bluzkę z długim rękawem, tak aby nie podrażnić skóry w razie bezpośredniego kontaktu z chemikaliami. Możesz także zakupić maseczkę zabezpieczającą drogi oddechowe przed oparami niektórych preparatów czyszczących (wskazane jest używanie biologicznych środków czystości – biopreparatów). Jeśli jakakolwiek substancja dostanie się do Twoich oczu, momentalnie przemyj je dużą ilością wody. Objawy pieczenia, świądu, a nawet pogorszenie widzenia będą wskazaniami do szybkiego kontaktu z lekarzem. Odpowiedni strój, który zakryje wszystkie części ciała oraz drogi oddechowe, to również obrona przed kurzem i roztoczami, co jest istotne w przypadku osób cierpiących na przewlekłą alergię i astmę.
  • Istotne jest zachowanie bezpieczeństwa w trakcie mycia okien – jeśli prace wykonujesz na wysokości (np. w bloku mieszkalnym, czy na piętrze), pamiętaj, aby nigdy się nie wychylać, w dodatku użycie jakiegokolwiek podwyższenia, aby dosięgnąć do górnej części okna, może być także zagrożeniem. Wystarczy małe potknięcie, zachwianie czy utrata równowagi, by doprowadzić do Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zainwestowanie w specjalny sprzęt do mycia okien, który charakteryzuje się długą rączką. Dzięki temu bez problemu dosięgniesz do najmniej osiągalnych partii okien, a zachowasz bezpieczeństwo i bezpieczną odległość od pustej przestrzeni.
  • W przypadku prac związanych z elektryką, trzeba zainwestować w materiały, które nie przewodzą prądu (np. gumowe rękawice i buty), tak aby zapobiec katastrofie związanej z porażeniem. W przypadku Twojej niepewności, co do doświadczenia związanego z prądem elektrycznym, lepiej zatrudnić elektryka, zamiast narażać własne życie na niebezpieczeństwo. Pamiętaj, z prądem nie ma żartów!
  • Jeśli wykonujesz prace hydrauliczne, powinno się zabezpieczyć drogi oddechowe i całe ciało przed kontaktem z rożnymi zanieczyszczeniami, zatem wróć do pierwszego podpunktu, aby dowiedzieć się jak uchronić swoją skórę. Ponadto wykorzystaj nieużywane ręczniki, ściereczki do osłonienia podłogi i ścian, które mogą się odbarwić lub uwypuklić od dużej ilości cieczy.
  • W pracach na wysokości, które wymagają użycia drabiny, pamiętaj o równym gruncie., Powierzchnia nie może być śliska, ponieważ jakiekolwiek zmiany położenia drabiny mogą doprowadzić do Twojego upadku. Sama drabina też powinna być dobrze wykonana, mocna i niechwiejna.
  • Jeśli wykonujesz prace budowlane, zainwestuj w kask, masywne buty, specjalne rękawice i strój do wykonywania prac remontowych. Dzięki temu unikniesz złamań, skaleczeń, oraz innych niebezpiecznych urazów związanych z użyciem narzędzi
  • Pamiętaj, aby podczas wykonywania jakichkolwiek prac, zabezpieczyć się w pełne buty, które uchronią Cię przed poślizgnięciem, złamaniem kończyn oraz poparzeniami skóry.
  • Po każdej czynności związanej z pracami domowymi, nie zapomnij, by dokładnie umyć ręce, a najlepiej całe ciało, jeśli miałeś/aś kontakt z niebezpiecznymi substancjami.
  • Wszystkie wykorzystane środki chemiczne, substancje, namoczone gąbki i szmatki, a nawet Twój strój, wypłucz w zimnej wodzie lub poddaj kompleksowemu praniu, tak aby uniknąć przedostania się jakichkolwiek bakterii czy właściwości chemicznych do żywności i skóry.

 

Wpływ prac domowych na stan zdrowia

Wykonywanie prac domowych może mieć poważny wpływ na stan Twojego zdrowia, jeśli odpowiednio nie zadbasz o ochronę przed skutkami związanymi z lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Istnieje wiele chemikaliów, które mogą oparzyć Twoją skórę powodując nieodwracalne zniszczenia. Ponadto ich opary mogą uszkodzić drogi oddechowe, doprowadzając do astmy lub stałych trudności w oddychaniu. Równie niszczące działanie mogą mieć na oczy, gdyż w kontakcie z silnymi środkami chemicznymi można nawet doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Zatem bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie ciała i jego narządów przed żrącymi preparatami. Ponadto szkodliwe może być działanie dużych ilości kurzu oraz roztoczy, które powodują przewlekłą astmę i pogłębiają alergię, ważna jest więc ochrona dróg oddechowych i skóry przed bezpośrednim kontaktem z pyłem.

Negatywny wpływ na stan zdrowia ma również nieodpowiednie przygotowanie do wykonywania prac budowlanych czy związanych z czynnościami na wysokościach. Przykładowo brak odpowiedniego stroju w postaci kasku, specjalnych butów i ubrań oraz ochraniaczy na poszczególne części ciała, może skutkować poważnymi złamaniami, wstrząsami i zbiciami głowy, uszkodzeniami oraz skaleczeniami skóry, a w bardzo ekstremalnych przypadkach można doprowadzić do niepełnosprawności lub zapaści. Jeśli masz do czynienia z pracami na dużych wysokościach, to pamiętaj o asekuracji nawet w postaci lin zabezpieczających, dzięki którym unikniesz upadku. Brak odpowiedniej ochrony może doprowadzić nawet do tragicznej śmierci.

Praca z elektryką lub hydrauliką może być równie niebezpieczna z powodu braku wskazanej odzieży. Pamiętaj o materiałach, które nie przewodzą prądu, ponieważ spotkanie z porażeniem, może skutkować nawet niedowładem kończyn, natomiast w kontakt z zanieczyszczoną cieczą, to najczęściej sprawca zatruć.

Nigdy nie zapominaj o higienie rąk, która jest podstawą do zachowania sterylności. Poprzez dłonie możesz przenosić wiele zarazków, szkodliwych resztek cieczy i innych zagrażających życiu organizmów, które skutki swojego działania mogą uwidocznić nawet po dłuższym czasie.

 

Czy prace domowe obciążają stawy?

Mało osób zdaje sobie sprawę jak wielkie znaczenie wykonywanie prac domowych ma na nasze stawy, mięśnie oraz kręgosłup. Długotrwałe sprzątanie i pracowanie może doprowadzić do silnych bólów, a nawet nadwyrężenia mięśni, szczególnie kiedy dźwigasz ciężar niedostosowany do Twojej masy ciała. Nie od dzisiaj wiadomo, że stawy z wiekiem się „zużywają”, tym bardziej kiedy narażone są na duży i regularny wysiłek. Jeśli poddajesz się kilkugodzinnej ciężkiej pracy, to musisz pamiętać o przerwach od 15 do 30 minut, aby Twoje stawy mogły odpocząć od ciągłego wysiłku i przeciążenia.

Na najbardziej negatywne działanie nastawione są ręce i nadgarstki, które zbudowane są z wielu stawów. W wyniku dużego obciążenia poprzez noszenie ciężarów, czy wykorzystywanie dużych nakładów siły, możesz narazić się nawet na stany zapalne, a później na choroby zwyrodnieniowe. Często osoby, które pracują jako pomoc domowa, narażone są na przeciążenia i urazy wynikające z regularnego sprzątania, które może być równie wykańczające, co prace budowlane czy remontowe. W dodatku nieodpowiednia postawa lub utrzymanie nierównej pozycji przez dłuższy czas ma negatywny wpływ na prawidłowy wygląd i funkcjonowanie kręgosłupa. Jeśli podczas wykonywania jakichkolwiek czynności czujesz pierwsze bolesne impulsy, lepiej zrezygnuj z dalszego nadwyrężania stawów, ponieważ przy dużym obciążeniu możesz doprowadzić nawet do przewlekłych chorób.

Wykonywanie prac domowych z pozoru wydaje się bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, ponieważ traktujemy to jako rutynę i niezbędny element do uzyskania komfortowych warunków życia. Jednak rzadko zdajemy sobie sprawę jak poważne powikłania mogą nas spotkać, jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie kości, mięśni czy stawów. Skutki nie muszą nas spotkać od razu, mogą objawiać się po latach, lub dawać pojedyncze sygnały, które często są ignorowane. Jednak jakiekolwiek opuchnięcia, bolączki i podejrzane zmiany w narządach ciała, to pierwsze oznaki, że powinno się zwracać większą uwagę na ich oszczędzanie.

Dbanie o swój dom to dla każdego oczywisty obowiązek, jednak nigdy nie zapominaj o swoim zdrowiu! Pielęgnuj siebie i swoje ciało, a będziesz mógł/a cieszyć się zdrowiem i sprawnością!

 

Sonia Adamkiewicz