artroza u osoby starszej

Artroza – zmiany zwyrodnieniowe stawów

Artroza może prowadzić do bardzo uciążliwych dolegliwości bólowych. Dotyka osoby w każdym wieku i może całowicie wywrócić naszcze codzienne życie do góry nogrami. Sprawdź, jak można zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym stawów i jak wzmocnić swoje stawy.

Czym jest artroza?

Artroza to choroba zwyrodnieniowa stawów. W początkowej fazie choroby zmiany mogą być niewielkie. Tworzą się delikatne zmiany w strukturze stawu, które wraz z rozwojem choroby mogą prowadzić do powstaania wyrośli kostnych.

W chorym stawie najczęściej występują także stany zapalne, które mogą ograniczyć ruchomość stawu.

Zależnie od miejsca występowania zmian zwyrodnieniowych możemy wyróżnić różne odmiany choroby :

  •  gonartroza – choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
  •  koksartroza – choroba zwyrodnieniowa biodra
  •  rizartroza – choroba zwyrodnieniowa stawów rąk
  •  spondyloartroza – choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą być zdiagnozowane na podtawie zdjęć rentgenowskich, ultrasonografii, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Zaależnie od postępu choroby, leczy się ją środkami farmakologicznymi lub poddaje się chorego leczeniu chirurgicznemu.

Profilaktyka w artrozie

Aby ograniczyć dolegliwości bólowe oraz wzmocnić stawy należy zastsosować odpowiednią suplementację diety. Dobry suplement pomoże wzmocnić stawy dostarczając im niezbędnych składników, potrzebnych do uzupełnienia mazi stawowej. W zwiazku z tym, że zmiany zwyrodnieniowe w stawie mogą powodować ból, nie każdy chory będzie w stanie przyjmować zastrzyki. Dlatego najlepszym suplementem na uzupełnienie niedoborów mazi stawowej jest ten, który występuje w płynie. Przykładem jest preparat Hyalutidin, który składa się z siarczanu chondroityny oraz kwasu hialuronowego. Preparat ten szybko wnika wgłąb stawu, odżywiająć go. Jeżeli chcesz cieszyć się doskonałym zdrowiem, zadbaj o skuteczną suplementację.

Zadbaj o zdrową kondycję fizycznę

Suplementacja to jednak nie wszystko. Dlatego należy regularnie uprawiać także aktywność fizyczną, która oczywiscie dostosowana będzie do stanu zdrowia i kondycji fizycznej chorego. Ruch może wzmocnić stawy i zapewni jej lepszą ruchomość. Jeżeli nie wiesz jakiego typu ćwiczenia będą wskazane dla Ciebie, skorzytaj z pmocy fizjoterapeuty albo rehabilitanta, który dobierze dla Ciebie odpowiedni program treningowy.