Napisz do nas

Nowoczesna podłoga drewniana

Planujesz remont?  Budujesz dom? Kupujesz mieszkanie? Każdy proces wiąże się ze zmianami, przebudowami, a przede wszystkim z urządzaniem wnętrza, co często przyprawia o „białą gorączkę”! Dlaczego? Zmagamy się z wieloma dylematami, co wybrać, jaki wystrój, jakie meble, jaki kolor i jaka podłoga? Bez obaw, mamy dobrą wiadomość, ponieważ możesz porzucić jedno ze zmartwień. Ułatwimy Ci wybór odpowiedniej posadzki, ponieważ decyzja jest łatwiejsza, niż Ci się wydaje! Zatem do dzieła, zacznijmy przegląd wyjątkowej, nowoczesnej podłogi drewnianej!

 

Zalety podłogi drewnianej

Wiele osób decyduje się na wybór drewnianej podłogi w swoich wnętrzach. Zawdzięcza się jej uniwersalność, ponieważ zazwyczaj pasuje do większości wystrojów, ale również dodaje dużo ciepła, uroku i gustu. Typów drewna jest wiele oraz podłóg z niego wykonanych także, zatem zaletą jest różnorodny wybór. Od kolorystyki, drzewa, z którego wykonana jest posadzka (dąb, sosna itp.), po szerokość, długość oraz typ (parkiet, panele, deski warstwowe). Przykładowo zastanówmy się nad wyborem parkietu – jego plusy to:

  • Naturalny wygląd, zazwyczaj wyróżnia się oryginalną prezentacją oraz unikatową barwą.
  • Drewno jest wysokiej jakości, co świadczy o trwałości
  • Istnieje możliwość renowacji, lakierowania i konserwacji.
  • Parkiet jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z alergią, szczególnie na roztocza. Podłoga nie osadza kurzu, zatem występuje mniejsze ryzyko pogłębienia się alergii i narażenia zdrowia na powikłania.
  • Izoluje ciepło, co oznacza, że nadaje się do wnętrza domów wolnostojących.

 

Co korzystnego można powiedzieć o panelach?

  • Przede wszystkim można samemu zająć się ich montażem, ponieważ ułożenie jest bardzo proste i szybkie. W przypadku parkietu, trzeba zatrudnić specjalistę, gdyż jest to bardzo pracochłonne i wymaga staranności.
  • W wyborze paneli istnieje duży wachlarz kolorystyczny i wzorniczy, co jest zaletą w dopasowaniu odpowiednich paneli do wystroju wnętrza.
  • Łatwo utrzymać je w czystości, nie trzeba pamiętać o konserwacji drewna oraz regularnej pielęgnacji.
  • Jeśli inwestorom zależy na ogrzewaniu podłogowym, panele idealnie nadają się do tego typu systemu grzewczego.

 

Inwestycja w podłogę warstwową

Przykładowe zalety inwestycji w podłogę warstową:

  • Wyróżnia się swoim naturalnym wyglądem oraz jest przyjemna w dotyku (o czym jeszcze wspomnimy, gdyż jest to bardzo istotny aspekt w wyborze podłogi drewnianej).
  • Deski warstwowe są także łatwe w montażu oraz bardzo ciche w użytkowaniu (nie skrzypią, są odporne na odgłos kroków).
  • Nie ma potrzeby konserwacji drewna lub lakierowania ze względu na fabryczne wykonanie, możliwa jest jednak renowacja podłogi.
  • Nadaje się do ogrzewania podłogowego, co jest dużym plusem dla jego zwolenników.

Kolejnymi zaletami są różnice w odczuwalnym dotyku podłogi drewnianej. Oczywiste jest, że naturalne drewno sprawi, że poczujesz się przytulnie i bezpiecznie. To ścisły związek z naturą, dlatego prawdziwy surowiec, jego zapach i struktura momentalnie wywołują instynktowne reakcje. Autentyczne drewno jako podłoga zawsze jest gładkie i przyjemne w dotyku, dlatego każdy czerpie ogromną przyjemność z przechadzania się po wnętrzach domu, czując pod stopami niepowtarzalną miękkość i ciepło, które drewno przekazuje samo w sobie. Tego typu wykończenie ma zdolność tłumienia dźwięków (w tym kroków), co dodatkowo pomaga zrelaksować się w domowy zaciszu. Naturalny surowiec utrzymuje również odpowiednią wilgoć w domu, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego człowieka. Jak wcześniej wspomniano, drewno nie jest podatne na alergeny i roztocza, co również wiąże się z korzystnym wpływem na zdrowie. Wiele podłóg wyposażonych jest w lakiery i oleje antyalergiczne, co jest niemożliwe w wykorzystaniu tradycyjnych kafelek, dywanów i większości wykładzin.

 

Podłoga z naturalnego drewna

Podłoga wykonana z naturalnego drewna, to dość droga inwestycja, co może wydawać się wadą, jednak można zamienić ją w zaletę, ponieważ będziesz cieszyć się trwałością i jakością przez wiele lat. Dlaczego? Ponieważ drewno można poddawać odnowieniu i konserwacji w przeciwieństwie do podłóg sztucznych. Ponadto prawdziwy surowiec jest odporny na uszkodzenia, zatem nie musisz obawiać się nieestetycznych rys, złamań, dziur itp. tak jak w przypadku kafelek lub wykładzin. Wniosek jest prosty – jeśli zainwestujesz więcej pieniędzy w naturalną podłogę drewnianą, to możesz spodziewać się zwrotu kosztów w ciągu kilku lat, ponieważ nie będziesz narażeny/a na wymianę wykończenia.

 

Dodatkowym atutem jest różnorodność w wyborze desek. Można wybrać różne typy drewna (np. amerykańskie, europejskie, egzotyczne). Kolorystyka również sprawia mały dylematy, ponieważ istnieje wiele barw jasnych, ciemnych i pośrednich. Wyróżnia się kolory ciemnej wiśni, czereśniowe, czekoladowe, beżowe, a nawet drewno białe. Każdy typ dodaje wiele gustu i elokwencji w wystroju wnętrza. Wybór jest także w długości i szerokości desek, można zakupić jednorzędowe, dwu czy nawet trzyrzędowe, zatem nie jesteś ograniczony/a, co do konkretnego stylu.

 

Drewno poddaje się także efektowi postarzenia i szczotkowania. Istnieje możliwość nabłyszczenia podłogi, lub zmatowienia. Ponadto w wyborze desek znajdzie się również takie o cechach naturalnych (układy słoi, sęki, twardzieli itp.). Dużą zaletą podłogi drewnianej jest także jej wytrzymałość, oczywiście pod warunkiem właściwej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie będzie miało wykorzystanie odpowiedniego sprzętu do czyszczenia podłogi. Doskonale mogą sprawdzić się odkurzacze pionowe wyposażone w specjalne elektroszczotki przeznaczone do podłóg twardych.

 

Naturalna podłoga drewniana

Z powyższych zalet, nasuwają się oczywiste wnioski – naturalna podłoga drewniana to jeden z najlepszych wyborów w planowaniu dekoracji wnętrza. Ze względu na bogatą rozmaitość wielu kompozycji, masz możliwość wystroju wnętrza zgodnie z oczekiwaniami i wyobrażeniami. Co więcej, naturalny surowiec ceni sobie funkcjonalność, jakość wykonania oraz ma bardzo dobry wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany/a, co do wyboru posadzki, dowiedz się więcej o możliwościach drewnianego wykończenia.

 

 Szerokie deski podłogowe

Często w wyborze długości i szerokości paneli czy parkietu, mierzymy się także z dość poważnym dylematem. Zazwyczaj dostępne są rozmiary optymalne, czyli deski osiągające szerokość do 250mm. Rzadko spotyka się szerokie, lite deski dostępne w ogólnej sprzedaży, ponieważ powyżej 280mm, występują płyty drewniane zrobione z klejonego drewna, co nie daje już pożądanego efektu naturalności.

 

Jeśli marzy Ci się znacznie szersze, prawdziwe drewno, istnieje możliwość wykonania podłogi na zamówienie. W tej sytuacji, możesz zażyczyć sobie desek nawet do 500m szerokości. Zazwyczaj tego typu podłogi należą do luksusowych oraz wiążą się z wysokimi kosztami wykonania i montażu ze względu na nowoczesną technologię produkcji. Zazwyczaj szerokie deski podłogowe wykonane są z najwyższej klasy surowców, co również podnosi ich wartość. Panele lub parkiety znacznie odstające od standardowych rozmiarów posiadają wiele innych wysoko cenionych cech jak jakość, wytrzymałość oraz możliwość izolacji ciepła. Ludzie, którzy decydują się na taki wybór zazwyczaj stawiają na modernistyczny lub dość bogaty wygląd swojego domu czy mieszkania. Wówczas szerokie deski podłogowe przeznaczone są zwykle dla koneserów tego typu dekoracji. Przeciętny producent drewnianej podłogi zaoferuje deski o szerokości nawet do 280mm, zatem jeśli jesteś usatysfakcjonowany/a takimi rozmiarami, możesz zdecydować się na znacznie tańsze rozwiązanie, ale równie gustowne, co zamówione, szerokie deski drewniane. Jednak jeśli jesteś zainteresowany/a wysokiej klasy wykonaniem tego typu paneli, bez problemu znajdziesz firmy, które zajmą się produkcją desek na specjalne zamówienie.

 

Drewno tradycyjne i egzotyczne

Tradycyjne drewniane podłogi zazwyczaj kojarzą się z klasycznym wystrojem, czasami nieco starodawnym, jednak bardzo gustownym. Drewno zwykle wykonane jest z dębu, buku, jesionu czy orzecha. Podłogę układa się na wzór cegiełki lub w tradycyjne kwadraty. Panele albo parkiet mają optymalną szerokość i długość oraz stonowane kolory. Od ciemnego, ciepłego, czekoladowego brązu, aż po jasną, beżową czy kremową, ale równie klasyczną barwę. Tradycyjne drewno dodaje dużo ciepła i uroku, nadaje się do przytulnych i urokliwych wnętrz, które często odstają od modernizmu.  Panele nie są urozmaicone o specjalne efekty postarzenia czy zniszczenia. To bardzo estetyczna podłoga, dzięki której wystrój pomieszczeń wygląda czysto, gustownie, a często również elokwentnie. Zatem drewno tradycyjne stosuje się do ciepłych wnętrz lub dekorujemy nim wystroje niemal antyczne i starodawne. To idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie są zwolennikami nowoczesnych rozwiązań i projektów. Klasyczna, drewniana podłoga, to opcja dla osób, które cenią sobie obyczajowość.

 

Czym różni się zatem drewno egzotyczne?

To zupełnie przeciwstawny styl. Wykorzystuje się go zazwyczaj w modernistycznych wnętrzach. Często wyróżnia się nietypową kolorystyką, ponieważ znajdziemy drewno w barwach pomarańczowych, czerwonych, brązowo-miodowych, a nawet bardzo ciemnych odcieniach, które niemal przypominają czarne i  szare kolory. Tego typu panele nazywane są drewnem egzotycznym ze względu na wykorzystanie drzew pochodzących z tropikalnych stron świata. Przy wyborze tak osobliwego drewna, można spotkać się z nazwami takimi jak „badi”, „doussie” albo „iroko”. Przykładowo, ostatnie z nich, to drzewo, które pochodzi z tropikalnych części Afryki.

 

Istnieje wiele typów drewna egzotycznego, ponieważ różnią się od siebie usłojeniem (które często jest bardzo rozmaite lub całkowicie rozmyte), różnorodnymi wzorami takimi jak liczne pasy, cienkie nitki, przeplatające wzory przypominające warkocze, lub bardzo oryginalne smugi. Gatunki drewna egzotycznego dzieli się na twarde i miękkie, bardziej i mniej odporne na wilgoć (niektóre zawierają specjalne oleje chroniące) lub promienie UV. Bardzo często takie panele wykorzystuje się w wystroju kuchni czy łazienki, ponieważ egzotyczne drewno zawiera właściwości chroniące przed szkodliwymi cieczami i innymi uszkodzeniami. W ogólnym wyborze, decyzja o zakupie tak oryginalnej podłogi, jest dość kosztownym wydatkiem, jednak zapewnia trwałość, jakość, poczucie ciepła, a w dodatku jest antyalergiczny i utrzymuje odpowiednią wilgoć powietrza.

 

Jakkolwiek, przy ostatecznej decyzji upewnij się, że wybrałeś/aś odpowiedni gatunek do danego pomieszczenia. Niektóre drewna mogą się rozkurczać, powodując powstawanie szczelin, zmieniać swoją kolorystykę pod wpływem promieni słonecznych, dlatego miej na względzie temperaturę, dostęp światła oraz stopień ryzyka uszkodzenia podłogi (np. w kuchni potrzeba twardej podłogi, odpornej na uszkodzenia, ze względu na możliwość stłuczenia szkła lub upadku narzędzi kuchennych). Tańszym i równie korzystnym rozwiązaniem jest zakup paneli po części składających się z drewna egzotycznego i tradycyjnego, czasami niższej klasy,  co nie znaczy, że tracimy na jakości. Tego typu podłogę wykorzystuje się w ogrzewaniu podłogowym, gdyż samo lite, drewno egzotyczne nie do końca nadaje się do takiego systemu grzewczego, ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń i podatności na zmiany temperatury.

 

Wiesz już wszystko, Drogi Czytelniku, o nowoczesnej podłodze drewnianej. Bez wątpienia jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli zastanawiasz się nad wyborem posadzki. Każde wnętrze możesz udekorować drewnianą podłogą, ponieważ masz do wyboru ogromny wachlarz możliwości, od typowo wizualnych aspektów, aż po funkcjonalne i praktyczne względy. Nastaw się na jakość, trwałość i przyjemność z użytkowania, ponieważ naturalne drewno wprowadzi do Twoich pomieszczeń ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Nie czekaj, zdecyduj się na nowoczesną posadzkę już dzisiaj, a nie pożałujesz!

 

Sonia Adamkiewicz

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.