Napisz do nas

Ciekawe metody malowania ścian

Ściany Twojego mieszkania wymagają odświeżenia? A może po prostu znudziło Ci się oglądanie wciąż tego samego jednolitego koloru ścian i chciałbyś urozmaicić, a zarazem ożywić ich wygląd? Jeśli tak, to warto zapoznać się z kilkoma ciekawymi metodami malowania ścian. Poniżej przedstawiamy 5 technik malowania ścian, będących niestandardowymi i efektownymi rozwiązaniami, które choć zyskują coraz większą popularność, dla wielu nadal pozostają nieznane.

5 technik malowania ścian

Zanim przystąpimy do malowania i dekorowania ścian naszego mieszkania, należy je przedtem odpowiednio przygotować do nadchodzących zmian.

 

Przede wszystkim, zanim zaczniemy przemalowywać ściany pomieszczenia, powinny one być czyste i odtłuszczone, aby po pomalowaniu nie wystąpiły odpryski. Przed malowaniem należy usunąć ze ściany wszelkie luźne elementy, a ewentualne niewielkie nierówności, wklęśnięcia i otwory np. po gwoździach, zaszpachlować gładzią gipsową. Gdy gładź wyschnie odpowiednie miejsca należy wyrównać poprzez ich szlifowanie lub użyć gładzi bezpyłowej, w przypadku której szlifowanie będzie zbędne.

 

Następnie należy umyć ścianę, a po wyschnięciu zagruntować jej powierzchnię przeznaczoną do tego emulsją lub farbą gruntującą, aby wzmocnić podłoże do malowania i zmniejszyć chłonność danej powierzchni, a tym samym ograniczyć zużycie farby, a ostatecznie pomalować ścianę farbą nawierzchniową w wybranym przez nas kolorze.

 

Należy jednak wiedzieć, że nie każda ściana wymaga zabiegu gruntowania – jeśli posiada jednolitą strukturę i wcześniej malowana była farbami lateksowymi lub akrylowymi oraz jeśli po przetarciu dłonią nie pozostanie na niej biały osad – zabieg ten nie jest konieczny. Jeżeli zależy Ci na szybkim malowaniu ścian skorzystaj z profesjonalnych pistoletów malarskich - gwarantują one szybki i bardzo precyzyjny efekt.

 

Teraz możemy przyjrzeć się poszczególnym technikom malowania i dekorowania ścian i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.

Bejcowanie ścian

Technikę tę możemy także określić, jako laserunek. W starożytności stosowano tę metodę dla farb olejnych. Jednak obecnie, wykorzystując bejcę do ścian, czyli bezbarwną transparentną farbę, można stosować technikę wewnątrz pomieszczeń, nanosząc bejcę na płyty gipsowe, tynk, akryl, beton, tapety, winyl oraz elementy metalowe lub drewniane, tworząc połyskujący efekt.

 

Jeśli chcemy malować ściany „od nowa” bezbarwną bejcę należy zmieszać z wybranym kolorem pigmentu lub zakupić gotową bejcę w określonym kolorze. Bejca oprócz tego, że nadaje ścianom intensywniejszy kolor i połysk, także ułatwia ich czyszczenie. Bejcę nakłada się identycznie jak zwykłą farbę – pędzlem lub wałkiem (ruchami krzyżowymi). Następnie, aby wykonać ciekawą „przecierkę”, czyli efekt dekoracyjny - można użyć gąbki, ściereczki lub pozostać przy pędzlu malarskim i „rozetrzeć” nałożoną bejcę - wzór jaki w ten sposób wykonamy, zależy już tylko od naszej wyobraźni. Należy pamiętać, że „przecierkę” należy wykonywać od razu po nałożeniu bejcy. Jeżeli chcemy nałożyć kolejną warstwę substancji, trzeba odczekać aż wyschnie poprzednia.

 

Tepowanie ścian

Jest to bardzo prosta technika malowania i dekorowania ścian, która polega na użyciu naturalnej gąbki do wykonania naściennego wzoru.

 

Pierwszym etapem będzie nałożenie farby podkładowej, co wykonamy w tradycyjny sposób (za pomocą pędzla lub wałka – wówczas najlepiej nakładać farbę ruchem krzyżowym, aby substancja była rozprowadzona równomiernie – do farb olejnych najlepsze okażą się wałki gąbkowe, do farb rozpuszczalnikowych wałki wykonane z tworzyw naturalnych, zaś do farb rozcieńczalnych z wodą używajmy wałków z tworzyw sztucznych). Następnie po jej wyschnięciu, będziemy już używać gąbki. Maczamy ją w farbie (bardziej zauważalny efekt uzyskamy, jeśli do tepowania wybierzemy więcej niż jeden kolor - wtedy najlepiej pokryć ścianę najpierw ciemniejszą barwą, a następnie jaśniejszą) i zanim odciśniemy jej ślad na ścianie, przyciskamy ją do arkusza papieru, aby pozbyć się nadmiaru farby (gąbka powinna być na wpół sucha). Następnie odciskamy gąbką ślad na ścianie, tworząc dowolny wzór.

 

Malowanie wałkiem dekoracyjnym

Wałki dekoracyjne posiadają charakterystyczne wypukłości, o różnych wzorach. Wałki dekoracyjne można osadzać w uchwycie malarskim razem z wałkiem gąbczastym. Uchwyt jest skonstruowany tak, by podczas malowania wałek gąbczasty nie stykał się ze ścianą. Wałek gąbczasty moczymy w wodorozcieńczalnej farbie lub na jego powierzchnię nakładamy farbę pędzlem, a następnie już podwójnym wałkiem malujemy ścianę, czyli odciskamy wzory na ścianie. Należy zwrócić uwagę, aby przy każdym namoczeniu wałka, znajdowała się na nim podobna ilość farby - najlepiej sprawdzić poziom nasączenia farbą na kartce papieru. Ścianę należy malować od góry do dołu, wykonując to jednym pociągnięciem wałka. Trzeba także uważać, aby nie dociskać wałka zbyt mocno, aby nie obsunął się w niepożądaną stronę. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas wzór nie wymaga rozpoczynania malowania od tego samego miejsca wałka.

Nakładanie tynku dekoracyjnego – stiuku

Stiuk jest niezwykle efektownym materiałem dekoracyjnym, dającym efekt marmuru na ścianie (w dowolnym kolorze). Materiał jednak nie należy do najtańszych, jednak, aby uzyskać oczekiwany rezultat często wystarczy pokryć stiukiem jedną ze ścian lub jej fragment. Można go nakładać na tynk, płyty gipsowe, beton i inne podłoża nośne. Znajduje zastosowanie m. in.: w kuchniach, łazienkach, przedpokojach, klatach schodowych, czy na elementach takich jak: kominki, filary, kolumny.

 

Na rynku oferowane są stiuki wapienne (wenecki) i syntetyczne. Jednak to te pierwsze uważa się za materiały lepsze pod względem gatunkowym i dekoracyjnym. Z uwagi na jego duży połysk i przezroczystość wyglądem przypomina polerowany marmur.

 

Przed naniesieniem na ścianę stiuku, początkowo należy ją zagruntować. Po wyschnięciu ściany (ok. 5h), rozmieszaną substancję nakładamy na ścianę za pomocą tzw. pacy (czyli narzędzia służącego do wygładzania tynków, gipsu). Pacą manewrujemy na ukos. Masę nakładamy etapowo, niewielkimi ruchamy okrężnymi, w kierunku nałożonych już warstw stiuku, równomiernie rozprowadzając ją na całej ścianie. Odrywając pacę od ściany, pozostawiamy na niej tzw. użylenia, czyli bardzo cienkie wypukłości, w kształcie żyłek. Tak pokrytą ścianę należy pozostawić do wyschnięcia na czas 8-12h. Następnie powstałe wcześniej na ścianie nierówności należy wygładzić szpachelką, po czym nałożyć kolejną warstwę stiuku. Robimy to podobnie jak poprzednio, nakładajmy masę i ściągamy jej nadmiar. Po pokryciu drugą warstwą stiuku całej ściany, po raz kolejny pozostawiamy masę do wyschnięcia, na ok. 8h. Następnie znów delikatnie wygładzamy powierzchnię ściany szpachelką z ewentualnych wypukłości. Nakładamy kolejną warstwę stiuku, tak jak poprzednio, przy czym po pokryciu masą fragmentu ściany, zanim stiuk wyschnie, za pomocą drugiej mniejszej pacy (którą wcześniej należy przetrzeć papierem ściernym, a zwłaszcza jej krawędzie, aby nie pozostawiały zarysowań na stiuku) wykonujemy tzw. wyświecenie. Jest to przegładzenie lub wybłyszczenie powierzchni, do uzyskania pożądanego połysku. W ten sposób pokrywamy i wyświecamy całą ścianę.

 

Ostatnim etapem pracy jest woskowanie ściany, jednak jeśli stiuk jest dobrze wyświecony, nie jest to konieczne. Można pokryć woskiem jedynie jej fragmenty (za pomocą pacy lub gąbki), które są najbardziej podatne na zabrudzenia, a następnie miejsca te należy wypolerować bawełnianą ściereczką, do momentu uzyskania połysku.

 

Jest to bardzo elegancka i ciekawa dekoracja, która może ożywić całe wnętrze, choć dość praco- i czasochłonna oraz wymagająca umiejętności wykończeniowych. Jednak do tego typu prac można zatrudnić odpowiedniego fachowca.

Zastosowanie szablonów

Sklepy budowlane i wnętrzarskie oferują całą paletę wzorów, rodzajów i wielkości szablonów do malowania ścian. Mogą to być wzory geometryczne, czy obecnie bardzo popularne motywy roślinne lub szablony z napisami. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Należy pomalować wybraną farbą ścianę lub ściany z użyciem wałka, pędzla lub natryskowo, a następnie odczekać aż farba całkowicie wyschnie. Po czym, przykładamy szablon lub na czas malowania przyklejamy do ściany taśmą (aby w trakcie malowania szablon nie zmieniał swojego położenia), przemalowujemy wzór najlepiej kontrastową farbą do koloru tej, która pokrywa już ścianę i delikatnie odklejamy szablon. W sklepach dostępne są także szablony samoprzylepne. Jeśli mamy zdolności plastyczne, możemy własnoręcznie wykonać szablon według własnego pomysłu, a wtedy nasz wzór na ścianie na pewno będzie oryginalny.

 

Wykorzystanie powyższych technik może być dobrym sposobem na poeksperymentowanie w malowaniu i dekorowaniu ścian. Niektóre metody można ze sobą łączyć, uzyskując niepowtarzalny efekt zdobniczy, zmieniający oblicze całego pomieszczenia. Bardzo proste i coraz bardziej powszechne w malowaniu ścian staje się stosowanie ozdobnych szablonów. Można je wykorzystać także przy tepowaniu ścian. Do pokrycia ściany można użyć również wałki dekoracyjne, a następnie pokryć ścianę bezbarwną bejcą do ścian, aby nadać jej połysk. Metod malowania ścian jest wiele, ponadto na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju tynków strukturalnych i farb dekoracyjnych, za pomocą których możemy urozmaicić ściany naszych mieszkań. Należy jednak pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością stosowanych produktów i zdobień. Niejednokrotnie wykorzystanie jednej techniki malarskiej na jednej ze ścian pomieszczenia lub nawet jedynie na jej fragmencie z zastosowaniem ciekawego materiału wykończeniowego wystarczy, aby skutecznie odmienić całe wnętrze.

 

Karolina Kowalczyk

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.